Pervitín mal skončiť v Austrálii, no našli ho v Nitre. Megazásielka bola po rokoch zničená
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
NITRA / Polícia pred časom odhalila jeden a pol tony pervitínu ukrytého v nádržiach na kvapalinu. Zásielku strážila päť rokov. Podľa informácií TV JOJ ju v utorok (20. 5.) zlikvidovali v priebehu desiatich hodín.
Drogy boli v utorok pod dozorom Krajskej prokuratúry v Nitre zlikvidované, čo potvrdil Jaroslav Maček, námestník krajského prokurátora v Nitre. Zničené boli v Dusľo Šaľa. Objekt bol strážený aj počas samotného spaľovania, vrátane prítomnosti ostreľovačov.
"Zničenie zaistených omamných a psychotropných látok v celkovom množstve približne 1,5 tony (ide o metamfetamín známy ako pervitín) sa uskutočnilo v utorok 20. mája 2025. Likvidácia prebehla v priemyselnom podniku Duslo Šaľa, a. s., za prísnych bezpečnostných a technických podmienok. Zúčastnili sa jej aj príslušníci Útvaru osobitného určenia Prezídia Policajného zboru, ktorí zabezpečovali transport, ochranu miesta a bezpečný priebeh celého procesu," uviedol hovorca PPZ Roman Hájek.
Kauza siahala až do Mexika, stopy viedli do Austrálie
Počas roka 2023 mali nitrianske súdy a prokuratúra plné ruky práce s prípadom, aký na Slovensku nemá obdobu. Zločinecká skupina nakúpila obrovské množstvo pervitínu v Mexiku.
Droga prešla cez chorvátsky prístav do Maďarska a odtiaľ do Nitry, kde ju polícia objavila ukrytú v nádržiach. K droge sa policajti dostali až po prevŕtaní nádrží. Hodnota pervitínu na čiernom trhu sa odhaduje na približne dve miliardy eur.
Podľa informácií mala byť cieľovou destináciou droga určená pre Austráliu. Celkovo bolo v prípade obvinených šesť osôb z Mexika a Holandska. Jeden z obvinených medzičasom zomrel. Dvoch z nich priviezli na Slovensko koncom roka 2020.
Prísne opatrenia
Súdne pojednávania prebiehali za prísnych bezpečnostných opatrení. Frank R., ktorý s políciou spolupracoval, dostal trest deväť rokov väzenia. Leon V. dostal desať rokov nepodmienečne.
„Bol mu uložený nepodmienečný trest odňatia slobody vo výmere desať rokov,“ potvrdila hovorkyňa súdu v Nitre Lena Kiradžiev. Právny zástupca Leona V., Michal Mandzák, uviedol: „Vo veci podáme dovolanie a iné opravné prostriedky.“ Obaja odsúdení mali byť v prípade len pomocníkmi.
Pozrite si video Národnej protidrogovej jednotky:
Zdroj: Národná protidrogová jednotka Slovensko
Zásielka pervitínu