Skládky odpadu budú minulosťou. Slovensko čaká prechod na moderné zariadenia
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Skládky, tak ako ich poznáme dnes, zrejme skončia. Dôvodom je okrem iného aj zákon o odpadoch.
Nahradiť by ich malo Zariadenie na efektívne využitie odpadu, ktoré už dostalo skratku ZEVO. Jedno takéto zariadenie má vzniknúť v Skalici, no nie každému sa to páči. Podľa odborníka je prípadné zvýšenie emisií len mýtus a zariadenie nie je zdrojom zápachu. Podobné ekologické spaľovne sa nachádzajú aj v centre Viedne či Kodane.
Skládka v dedine Mokrý Háj je súčasťou obce už viac ako tridsať rokov. "Spočiatku boli občania proti, ale niekde sa skládkovať musí," hovorí starosta obce David Schiller.
Skládky ako ich poznáme budú minulosťou
A to maximálne do roku 2035, kedy vstúpi do platnosti nový zákon. "Jediná možnosť je vybudovať niekde spaľovňu, pre našich obyvateľov by bolo najlepšie, keby nebola veľmi ďaleko," ozrejmil starosta.
"Okrem asi 10 % nebude možné žiadne skládkovanie na Slovensku a ani v EÚ. Štáty Európy sa na to pripravujú," uviedol generálny riaditeľ GGES. A. S. Ivan Peschl. Preto je na stole projekt výstavby Zariadenia efektívneho využitia odpadu v Skalici. "Premieňa odpad na elektrickú energiu a teplo, ktoré potom môžeme distribuovať obyvateľom napríklad v Skalici.
ZEVO sa v Európe nachádza na viac ako 500 miestach
"V Česku, ďalších šesť je vo výstavbe. v Rakúsku majú 11 zariadení. My hovoríme, že na Slovensku bude potrebných minimálne tri - štyri zariadenia," hovorí Peschl.
"Zatiaľ je len hodnotenie environmentálnej záťaže. Uvidíme, čo povie rezort životného prostredia. Na portáli je dostupné všetko, každý si to môže pozrieť," ozrejmil prednosta mestského úradu Skalica Anton Bobrík.
Od návrhu pripravovaného zariadenia sa dištancujú obyvatelia a rovnako aj susedná obec Sudoměřice. "Obec vníma veľkú nevôľu verejnosti aj mňa samotného. Dôvod je jednoduchý, blízkosť našej obci k zariadeniu," potvrdil starosta obce František Mikéska.
"Emisie budú výrazne nižšie ako iné zdroje, ktorými sa energia vyrába," povedal environmentálny expert Juraj Musil. Obyvatelia si potrebu ZEVA uvedomujú, prekáža im jeho miesto. "My sme iniciovali otvorený list primátorke, aby sa toto miesto vyňalo z možnosti, že sa tam bude skládkovať alebo spaľovať odpad," uviedol obyvateľ Skalice Patrik Ďurnek.
"Garantujeme, že obyvatelia Skalice budú mať lacnejšie poplatky za odpad, potom aj za teplo," dodal Peschl. Viac svetla do tohto prípadu prinesie stretnutie mestského zastupiteľstva v Skalici, ktoré má byť 28. mája.