Štát je podľa Fica zadlžený až po krk. Tvrdí, že jeho vláda to do volieb zmení
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Premiér Robert Fico (Smer-SD) otvorene hovorí o katastrofálnom stave verejných financií, ktoré zdedila jeho vláda. Sľubuje, že do budúcich volieb sa situácia výrazne zlepší, aj keď vyrovnaný rozpočet je podľa neho nereálny. Riešením má byť rozsiahle šetrenie na štáte, ale aj kontroverzné návrhy na zníženie počtu poslancov či samospráv.
Vláda Roberta Fica, ktorá nastúpila v roku 2023, čelila obrovskej výzve: stabilizovať verejné financie, ktoré boli po predchádzajúcich vládach v najhoršom stave v celej EÚ. Premiér po stretnutí s ministrom financií Ladislavom Kamenickým (Smer-SD) uviedol, že cieľom je odovzdať financie nástupkyni v "normálnom" stave.
Pripomenul, že v roku 2020 odovzdával jeho kabinet verejné financie s deficitom 1 miliarda eur. Keď sa Smer-SD vrátil k moci, schodok predstavoval už 8,5 miliardy eur. Verejný dlh sa za ten čas vyšplhal zo 45 na 70 miliárd eur. "Ak by sme pokračovali v tejto ceste, do roku 2027 by dlh vzrástol na 110 miliárd eur," varoval Fico.
Šetrenie na štáte a ďalšie návrhy
Vláda sa podľa premiéra snaží o výrazný pokles deficitu a stabilizáciu verejného dlhu. Dôkazom má byť zlepšenie dlhodobej udržateľnosti a potvrdenie ratingov SR zo strany medzinárodných agentúr.
Najsilnejšia vládna strana je pripravená šetriť aj na štáte. Medzi navrhovanými opatreniami je zníženie počtu štátnych úradníkov, ale aj oveľa radikálnejšie kroky. Premiér však pochybuje, že s týmito návrhmi budú súhlasiť koaliční partneri a opozícia. "Potrebujeme na to reálny súhlas," zdôraznil.
Medzi ďalšie úspechy ministerstva financií patrí úspešný predaj štátnych dlhopisov, vrátane dlhopisov pre bežných občanov, plnenie nových fiškálnych pravidiel EÚ a boj s daňovými únikmi. Všetky tieto opatrenia vláda robí pri zachovaní sociálneho štandardu a zlepšovaní podmienok zdaňovania pre živnostníkov a malé firmy.
Ministerstvo financií teraz čaká náročné obdobie pri príprave rozpočtu na budúci rok. Návrhy zákonov týkajúcich sa rozpočtu by mali byť schválené vládou do 20. augusta, aby mohli byť zaradené na septembrovú schôdzu parlamentu.
PS upozornilo na zlý stav verejných financií, vyjadrenia koalície sú klamlivé
Slovensko má jeden z najnižších hospodárskych rastov v okolitých krajinách, slovenská ekonomika prakticky stagnuje, máme jednu z najvyšších mier inflácií v eurozóne a verejný dlh sa nedarí znižovať. Zdôraznil predseda opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka v reakcii na tlačovú konferenciu predsedu vlády a ministra financií Ladislava Kamenického.
"To, čo hovorili, sa vôbec nestretáva s realitou. V niektorých bodoch vyslovene klamali, ako keď, myslím, pán premiér povedal, že ratingové agentúry Slovensku počas jeho vlády potvrdili svoje ratingy. No realita je taká, že dve z troch ratingových agentúr zhoršili rating Slovensku a jedna, myslím, zhoršila výhľad," povedal Šimečka.
Predseda hnutia zdôraznil, že výdavky štátu stále rastú a napriek snahe o konsolidáciu je tohtoročný deficit verejných financií približne rovnaký, ako keď súčasná vláda nastúpila v roku 2023. "Oni zvýšili dane, zvýšili daň z pridanej hodnoty (DPH), zaviedli hlúpu transakčnú daň, zvýšili všetky možné poplatky, ale keďže absolútne nedokázali šetriť na sebe, tak v podstate nič nedosiahli," skonštatoval Šimečka.
Zároveň opätovne vyzval koalíciu na zrušenie transakčnej dane. Vysvetlil, že keď bude domáca ekonomika stagnovať a ľudia nebudú vytvárať hodnoty, nebudú sa platiť ani dane. Transakčná daň podľa jeho slov dusí ekonomiku vo chvíli, keď Slovensko potrebuje dosahovať hospodársky rast.
Na nižší výber finančných prostriedkov upozornil aj poslanec z PS Štefan Kišš. "Menší výber daní, to znamená menej peňazí na rozdávanie ľuďom. Ako sa chcú z tohto dostať, je teda veľká otázka," zhodnotil Kišš.