Západné tajné služby varujú pred ruskými kyberútokmi na firmy pomáhajúce Ukrajine
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Slovensko čelilo kybernetickému útoku
BERLÍN/ PRAHA / Západné tajné služby vrátane českých úradov dnes spoločne vydali varovanie pred ruskými kybernetickými útokmi proti spoločnostiam zapojeným do pomoci Ukrajine, ktorá od februára 2022 vzdoruje ruskej invázii. Spolkový úrad na ochranu ústavy (BfV), ktorý v Nemecku plní funkciu civilnej kontrarozviedky, na svojom webe napísal, že za kybernetickými aktivitami stojí jednotka ruskej vojenskej rozviedky GRU.
Uviedol to tiež český Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB). Pod varovaniami sú podpísané aj české Vojenské spravodajstvo a česká Bezpečnostná informačná služba (BIS).
"Za kampaňou stojí jednotka ruskej vojenskej rozviedky GRU č. 26165, známa pod označením APT28 (tiež Fancy Bear, Forrest Blizzard atď.), " uvádza spoločné vyhlásenie tajných služieb a bezpečnostných úradov Nemecka, Česka, USA, Británie, Poľska, Austrálie, Kanady, Dánska, Estónska, Francúzska a Holandska.
"Táto skupina už viac ako dva roky vedie špionážne operácie proti subjektom z obranného a dopravného sektora, zahŕňajúce leteckú, námornú a železničnú dopravu. Zasahujú tiež vládne inštitúcie a komerčné spoločnosti v členských štátoch NATO, na Ukrajine aj v susedných krajinách, " dodáva dokument.
Cieľom budú logistické a technologické firmy
Varovanie uvádza, že cieľom sú teraz najmä logistické a technologické firmy, ktoré sa podieľajú na pomoci Ukrajine. Útočníci využívajú okrem iného takzvané phishingové e-maily, aby získali prístup do cudzích systémov. Tam potom následne inštalujú škodlivé programy, aby mohli v cudzích sieťach ďalej pôsobiť a napríklad kradnúť dáta.
Jednotka GRU číslo 26165 napríklad sledovala dodávky pomoci na Ukrajinu po tom, čo získala prístup k internetovým kamerám na hraničných priechodoch, železničných uzloch, na letiskách či v prístavoch. "Z analýzy viac ako 10.000 cielených kamier vyplýva, že väčšina z nich (81%) sa nachádzala na Ukrajine. Ďalší sa vyskytovali v Rumunsku, Poľsku, Maďarsku a na Slovensku, " uviedol NÚKIB.
Jednotka napadla ciele v 13 krajinách
Agentúra DPA uviedla, že spomínaná jednotka GRU napadla ciele v 13 krajinách, okrem iného tiež v Česku, USA a Nemecku. BfV poznamenal, že nebezpečnosť ruských sabotáží ukázali explózie v logistickom reťazci vo viacerých európskych krajinách v júli 2024. Z týchto útokov európskej bezpečnostnej služby tiež obvinili ruskú vojenskú rozviedku GRU.