Zmeny v liekovej politike vyvolali obavy: Pacienti varujú pred obmedzením prístupu k liekom
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Dostupnosť inovatívnych liekov sa na Slovensku zlepšovala, no podľa pacientskych organizácií a výrobcov teraz hrozí zvrat. Plánované zmeny vraj môžu zastaviť príchod nových liekov a ohroziť aj tie súčasné.
Falšované lieky
"Už budúci týždeň predstavím ďalšiu zásadnú a pozitívnu správu, tentokrát v oblasti liekovej politiky, " odkázal minister zdravotníctva Kamil Šaško cez sociálne siete.
Tento včerajší (20. máj) odkaz je ale v absolútnom kontraste s tým, čo tvrdia pacientske organizácie či zástupcovia inovatívneho farmaceutického priemyslu o novej plánovanej vyhláške.
"Ministerstvo začína povyšovať šetrenie nad životy pacientov, " hovorí riaditeľka Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu Ivana Pálešová.
Zmeny sa týkajú prahovej hodnoty
Zmeny sa týkajú prahovej hodnoty a nákladovej efektívnosti. Publicistka Petra Eller vysvetľuje dopady tohto zákona.
"By som teda nemala nárok na liečbu, pretože mám príliš nízku kvalitu života. Problém v tejto vyhláške je práve v tom, že tú hranicu žiadanej kvality života posunuli oveľa ďalej, pričom mnohí ľudia, vrátane mňa, nedosiahnu také čísla na to, aby im tú liečbu preplatili, " objasňuje Petra Eller.
"Kým ochota zaplatiť za rok života bola alebo v súčasnosti ešte stále je platná a je na najnižšej úrovni, je 44-tisíc, tak tá nová vyhláška hovorí, že štát bude ochotný zaplatiť za rok života 22-tisíc, " pokračuje Ivana Pálešová.
Prehodnotené preplácaných liekov
Obavy z toho, že sa takto bude pristupovať nielen k novým, ale sa prehodnotia aj kritériá už preplácaných liekov, má aj pacientka s cystickou fibrózou, ktorej lekári päť rokov nazad oznámili, že umiera.
"Lekári povedali, že proste všetko mi zlyháva a nie je tam vôbec žiadna šanca na vyliečenie. Chcela som si pomôcť, chcela som ešte žiť. Keby som prišla o liek, bola by som na kyslíku a asi by som zomrela, " hovorí pacienta s cystickou fibrózou Nikola Kubišová.
Obavy má aj manželka pacienta s mnohopočetný myelóm
"Budeme sa musieť možno vystaviť riziku nejakého zasa vo forme samoplatcov. Čo už sme si tým prešli a to je obrovská beznádej, " vyjadruje sa Katarína Pavlovičová zo Slovenskej myelómovej spoločnosti.
"Ministerstvo intenzívne pracuje na zásadných zmenách v liekovej politike, ktorá je prioritou ministra zdravotníctva Kamila Šaška a v krátkom čase bude o nich informovať na tlačovej konferencii, " informuje hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Veronika Daničová.
Reakcie politikov
"Vyzývam pána ministra Šaška, aby stiahol tento predpis z legislatívneho procesu, aby zvolal okrúhly stôl, kam zavolá pacientov, lekárov aj farmaceutické spoločnosti, " vyjadril sa poslanec NR SR Tomáš Szalay.
"V súčasnosti dokonca po zdvihnutí zdravotných odvodov minister Šaško bude tvrdiť, že na to nemá dostatok financií, " argumentuje bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí.
"Pacienti na Slovensku majú plný prístup len k približne 9 % všetkých inovatívnych liekov, pričom európsky priemer je až na úrovni 29 %, " pokračuje aj poslanec NR SR Oskar Dvořák.