Vláda zakázala lov rýb pomocou zvislých sietí vo vodách, kde žije ohrozený druh sviňuchy kalifornskej
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Mexická vláda v piatok vydala trvalý zákaz lovenia rýb pomocou zvislých sietí v severnej časti Kalifornského zálivu, kde žijú kriticky ohrozené sviňuchy kalifornské (Phocoena sinus). Rozhodnutie je prvým krokom k naplneniu dohody, ktorú začiatkom júna uzavreli mexický prezident Enrique Peňa Nieto, podnikateľ Carlos Slim a americký herec Leonardo DiCaprio, aby pomohli prežiť tomuto morskému cicavcovi. Prijatím nového opatrenia vláda umožnila úradom nepretržité monitorovanie oblasti a zároveň stanovila rybárom povinnosť hlásiť všetku stratenú výbavu, aby sa zamedzilo čo najväčšiemu poškodzovaniu ekosystému v Kalifornskom zálive. Používanie zvislých sietí v oblasti bude trestné. Mexiko je prvou krajinou, ktorá prijala takéto opatrenie.
Sviňucha kalifornská je najmenším a najviac ohrozeným morským cicavcom. Odborníci odhadujú, že na svete žije už iba približne 30 jedincov týchto veľrýb, a to práve v Kalifornskom zálive. Ich počet rapídne klesol hlavne pre nelegálne používanie zvislých sietí, do ktorých sa často zachytia a zahynú. Takéto siete rybári používajú v snahe uloviť taktiež kriticky ohrozené ryby druhu Totoaba macdonaldi, ktorých plynový mechúr má na čiernom trhu veľkú cenu. V oblasti doteraz platil dvojročný dočasný zákaz lovu zvislými sieťami, ten však rybári pre slabé presadzovanie zákona často porušovali.