Zatiahnuté
12°
Bratislava
Marcel
20.4.2024
Švajčiarskí kresťania bojujú proti fanatikom z Islamského štátu
Zdielať na

Švajčiarskí kresťania bojujú proti fanatikom z Islamského štátu

BERN / Švajčiarski kresťania bojujú proti islamistom v Sýrii a Iraku. Súčasne vo Švajčiarsku zhromažďujú finančné prostriedky pre bojovníkov. Križiacke výpravy militantných kresťanov pritom nie sú len nebezpečné, ale aj trestné.

Desať švajčiarskych kresťanov bojuje v Iraku a Sýrii po boku svojich kolegov moslimov proti terorizmu Islamského štátu, píše nemecký Focus

Švajčiarske nedeľné noviny informovali, že niektorí z nich sú vo vedúcich funkciách a školia ďalších bojovníkov v tajných táboroch.

Bojovníci chcú ochrániť najmä kresťanské menšiny v severovýchodnej Sýrii
pred rozširujúcimi sa vojskami Islamského štátu. 

"Je to všetko o bezpečnosti našich ľudí, nášho jazyka a našej kresťanskej kultúry," povedal jeden z bojovníkov.

Bránia sa

Bojovníci sú členmi viacerých etnických skupín. Ticino Johan Cosar bojuje od roku 2012 v Sýrii. Predtým pôsobil ako inštruktor vo švajčiarskej armáde, hoci má asýrske korene.

"Neprišiel som sem pritom bojovať. Prišiel som brániť kresťanov," povedal pre spravodajský portál tio.ch.

Súčasne vo Švajčiarsku zbierajú peniaze pre bojovníkov a tiež Sýrčanov. V posledných dvoch rokoch získali sto až dvestotisíc frankov (približne osemdesiattritisíc až stošesťdesiatšesťtisíc eur).

SITA

Podpora na politickej úrovni

Boj proti Islamskému štátu získal podporu aj na politickej úrovni. V roku 2012 založili skupinu Schweiz-Suryoye, ktorú dnes v národnej rade reprezentujú Lukas Reimann a Cédric Wermuth. 

"Je pochopiteľné, že menšina, ktorá je prenasledovaná teroristami so zbraňami, sa chce brániť," uviedol Wermuth.

Pridal sa i politik Daniel Zingg. "Chcel by som ísť do boja, je to moja kresťanská povinnosť," povedal.

Hrozí im trest

To, že kresťania vybudovali v Sýrii armádu, vníma ako pozitívne i Reimann. Nepodporuje ale Švajčiarov, ktorí tam bojujú. "Obyvatelia Švajčiarska nesmú zasahovať do ozbrojených konfliktov v zahraničí. Ničia tým neutralitu," povedal. Bojovníci môžu byť trestne stíhaní.

Podľa článku 94 vojenského trestného zákonníka "Švajčiarovi, ktorý bez súhlasu Spolkovej rady vstúpi do vojenskej služby v zahraničí, hrozí trest odňatia slobody na tri roky alebo peňažný trest". Naposledy udelilo Švajčiarsko povolenie v prvej svetovej vojne.

Krvavé boje v Sýrii pretrvávajú, pozrite si video:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy