Nový pápež čelí kritike. Americká organizácia tvrdí, že kryl sexuálne násilie na deťoch
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
WASHINGTON / Podľa organizácie SNAP mal nový pápež ako augustiniánsky predstavený a neskôr biskup v Peru kryť kňazov obvinených zo zneužívania detí. Aktivisti vyzývajú na vyšetrenie a transparentnosť, poukazujúc na jeho minulé rozhodnutia aj pretrvávajúce podozrenia.
Nový pápež Lev XIV. podľa americkej skupiny Survivors Network of Those Abused by Priests (Sieť preživších násilia zo strany kňazov, SNAP) pochybil v prístupe k prípadom sexuálneho násilia, keď bol predstaviteľom rádu augustiniánov a biskupom v Peru. Podľa predsedu združenia Shauna Doughertyho nový pápež kryl násilie na deťoch, píše dnes denník The Washington Post. Organizácia v marci zaslala na vtedajšieho kardinála Roberta Prevosta oficiálnu sťažnosť do Vatikánu.
"Je pre mňa úplne šokujúce, že zvolili za pápeža niekoho, o kom je verejne známe, že kryl sexuálne násilie na deťoch," uviedol Dougherty. Jeho organizácia nového pápeža vyzvala, aby prísne postupoval proti násiliu na deťoch v cirkevnom prostredí i proti postupu hodnostárov, ktorí prípady zľahčujú či sa ich snažia kryť.
Medzi hodnostármi je podľa organizácie aj samotný pápež
V marci SNAP odoslala do Vatikánu sťažnosť na pochybenie, ktorého sa podľa organizácie Prevosť dopustil ako prevor chicagskej provincie augustiniánov a neskôr ako biskup v peruánskom Chiclayu. V sťažnosti organizácia žiadala Vatikán o vyšetrenie oboch prípadov a zverejnenie jeho záverov.
Prípad z Chicaga sa týka kňaza Jamesa Raya, ktorému na začiatku 90. rokov arcidiecéza zakázala styk s mládežou kvôli obvineniu zo sexuálneho zneužitia 13 detí. Augustiniáni pod vedením Prevosta podľa organizácie kňaza v rokoch 2000 až 2002 umiestnili do svojho kláštora, ktorý sa nachádza neďaleko cirkevnej základnej školy.
"Rayovi bolo dovolené žiť na prevorstve neďaleko základnej školy bez toho, aby o tom vedenie školy dostalo informácie. Tým kardinál Prevosť ohrozil bezpečnosť detí navštevujúcich školu svätého Tomáša," tvrdila organizácia v sťažnosti.
Sťažnosť predložili aj tri ženy
Ďalší prípad sa týka sťažnosti, ktorú predložili v roku 2022 vtedajšiemu biskupovi Prevostovi tri ženy v peruánskom Chiclayovi. Podľa organizácie trojica žien poukázala na zneužitie zo strany dvoch kňazov z roku 2007, keď boli ešte maloleté. Podľa SNAP je vážne podozrenie, že biskup Prevosť nedodržal vatikánske predpisy a postupy pre prípady obvinenia zo sexuálneho násilia.
"Sú tu dôkazy, že kňazom nebola pozastavená verejná pastorská aktivita," stojí v sťažnosti, podľa ktorej diecéza ale tvrdí opak. Ďalšie pochybenia SNAP vidí v tom, že "neboli zaznamenané svedectvá obetí, kardinál Prevosť neinformoval civilné úrady o tvrdeniach (žien) a obetiam nebola ponúknutá psychologická pomoc".
List so sťažnosťou z 25. marca, ktorý organizácia zverejnila na svojich stránkach, je adresovaný šéfom hlavných vatikánskych úradov vrátane štátneho sekretára kardinála Pietra Parolina.
V minulosti katolícka cirkev v USA čelila vážnym škandálom so sexuálnym násilím, kvôli čomu musela prijať opatrenia aj proti svojim vrcholným predstaviteľom, napríklad vplyvnému kardinálovi Theodorovi McCarrickovi, a vyplatiť vysoké odškodnenie obetiam.
Novým pápežom sa stal Robert Francis Prevost, zvolil si meno Lev XIV.