Zatiahnuté
17°
Bratislava
Galina
3.5.2024
Otec bezcitne vytrhol matke deti z náručia, dcéry utrpeli traumu
Zdielať na

Otec bezcitne vytrhol matke deti z náručia, dcéry utrpeli traumu

IVANKA PRI DUNAJI / Pred dvoma týždňami v materskej škôlke v Ivanke pri Dunaji za prítomnosti sudkyne a polície otec vytrhol matke dieťa z náručia. Len 6-ročnú Liel a 9-ročnú Ellen vzal do Švajčiarska. Podľa matky jedno z detí utrpelo psychickú traumu a otca odmieta. Kamerový záznam, ktorý má matka, posúdili aj traja nezávislí odborníci.

"Ona ísť nechcela. Kričala a on mi ju chladnokrvne vytrhol," povedala krátko po incidente zdrvená matka.

Matka medzičasom získala kamerový záznam a trvá na tom, že 6-ročná Liel, ani jej sestra Ellen s otcom žiť nechcú.

Názory odborníkov

Na záznam sa pozreli skúsené detské psychologičky i súdny znalec v odbore detskej psychiatrie.

"Naozaj sa mi to veľmi ťažko pozeralo. A neviem si ani predstaviť, ako sa to ťažko žije tomu dieťaťu. Hodnotím to ako veľmi, veľmi nezdravé a nesprávne riešenie a vôbec. Nemalo ani prísť k tejto situácii,"  uviedla psychologička Andrea Čanigová.

"Z toho, čo som videl, ide o ťažkú traumu. Tu si psychológ nemôže neklásť otázku, či tento postup je v záujme najlepšieho blaha dieťaťa. Ja si myslím, že nie," konštatuje psychológ a súdny znalec Štefan Matula.

"U 6-ročného dieťaťa je úplne jasné, že vie povedať, čo chce a čo nechce. A je potrebné naozaj brať to do úvahy. Pokiaľ dieťa jasne dá najavo, že niečo nechce a reaguje aj takto fyzicky, aj plačom, aj telesným držaním sa silno tej matky, to je úplne jednoznačne signál toho, že k tomu jednému rodičovi nechce ísť," informovala klinická psychologička Monika Longauerová.

Mladšia sa pocikáva

Matka sa snaží so svojimi deťmi udržiavať aj naďalej kontakt. Švajčiarsky súd jej to umožnil prostredníctvom Skypeu.

"On nad nimi stojí a ony sa boja hovoriť. Nemôžu prejaviť, čo cítia. Vždy to končí plačom a od staršej viem, že tá mladšia sa v noci pocikáva," hovorí matka.

Či ide o posttraumu, ozrejmuje odborník. "Ak sa začala pomočovať v nadväznosti na to, čím prešla, hovoríme tu o vytvorení neurózy. Z hľadiska psychiatrie, psychológie ide o priame zdravotné následky," odpovedal Matula.

Otec komunikovať nechce.

"Od 1. januára 2016 sú účinné ustanovenia Občianskeho súdneho poriadku a práve táto nová úprava zohľadňuje niektoré výnimočné situácie, ktoré treba zohľadňovať pri pojednávaní o tom, či sa dieťa vráti, alebo nevráti do krajiny obvyklého pobytu. Medzi výnimočné prípady patrí aj to, ak by dieťaťu pri návrate hrozila psychická alebo fyzická ujma," informoval hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla.

"Nemala žiadne ochranné opatrenie, a preto pod tlakom prijala súdny zmier," uviedol matkin advokát Peter Krafčík.

Žiadosť o prešetrenie

Matka pripravuje podnet so žiadosťou o prešetrenie odobratia detí, ktorý odovzdá ministerke spravodlivosti.

Prípady, kedy pre nezhody rodičov zažívajú deti peklo, sa hromadia aj na stole detskej ombudsmanky.

"Je veľmi akútne prijať opatrenia, aby sme predišli týmto hrôzam. Spolupracujeme s odbornou obcou a chceme vytvoriť pravidlá, ktoré by boli súdom nápomocné," uviedla riaditeľka Úradu komisára pre deti Daniela Lengyelová.

"Ja sa svojich detí nevzdám," vyjadrila sa matka Liel a Ellen.

Deti po odchode k otcovi trpia, pozrite si reportáž:

Upozorňujeme, že nasledujúce zábery nie sú vhodné pre deti a maloletých divákov.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy