Oblačno
22°
Bratislava
Iľja
20.7.2024
Dedička rozdala milióny: Podporí ochranu klímy či zdravotníctvo
Zdielať na

Dedička rozdala milióny: Podporí ochranu klímy či zdravotníctvo

Zdroj: TV JOJ

VIEDEŇ / Mladá nemecko-rakúska dedička uskutočnila plán prerozdeliť takmer všetok svoj majetok organizáciám, ktoré sa okrem iného venujú ochrane klímy, zlepšeniu vzdelávania a zdravotnej starostlivosti či podpore rodovej rovnosti.

Dedička sa teší, že sa o svoj majetok môže podeliť

Marlene Engelhornová (31) začiatkom tohto roka požiadala skupinu zastupujúcu rôznych občanov Rakúska, aby rozhodla o rozdelení jej majetku v hodnote 25 miliónov eur. Žena tvrdila, že majetok je v krajine rozdelený nerovnomerne a že zdieľaním svojho imania s ostatnými sa snaží pomôcť vyrovnať nespravodlivé rozdelenie bohatstva v rakúskej spoločnosti.

"Veľká časť môjho zdedeného majetku, ktorý ma vyniesol do mocenského postavenia v rozpore s každým demokratickým princípom, bola teraz prerozdelená v súlade s demokratickými hodnotami," uviedla Engelhornová. "Aký je to pocit - byť konečne normálny a demokratický? Úprimne povedané, celkom fantastický," povedala Engelhornová pre televízne stanice RTL a NTV. "Je to úžasný pocit, že sa môžem podeliť," zdôraznila mladá dedička.

Peniaze dostane 77 rôznych organizácií

Skupina päťdesiatich ľudí s názvom Guter Rat, čo v nemčine znamená "dobrá rada", v utorok 18. júna oznámila, komu peniaze rozdelí. Peniaze od Engelhornovej dostane približne 77 organizácií v Rakúsku - renomovaných a veľkých, ako aj malých a relatívne neznámych, medzi ktoré patria humanitárne skupiny, ženské útulky, noviny prevádzkované ľuďmi bez domova, hasičské zbory a prodemokratické skupiny. Milióny eur však nebudú rozdelené naraz, ale v priebehu niekoľkých rokov, uviedla skupina Guter Rat na tlačovej konferencii, na ktorej oznámila svoj výber.

Hoci sa Engelhornová vzdáva takmer všetkého svojho majetku, ponechá si "tranzitný rozpočet", ktorý jej pomôže pri prechode do pracovného života, uviedla rakúska verejnoprávna stanica ORF. Engelhornová zdedila svoj majetok po starej mame. Je súčasťou bohatej priemyselníckej rodiny, ktorá v devedesiatych rokoch dvadsiateho storočia predala nemeckú farmaceutickú spoločnosť Boehringer Mannheim švajčiarskej skupine Roche.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy