Polojasno
24°
Bratislava
Ela
24.5.2024
V Iráne sa ozývali explózie. Útočil Izrael, informovali americké média
Zdielať na

V Iráne sa ozývali explózie. Útočil Izrael, informovali americké média

WASHINGTON/TEHERÁN / Izrael v noci na piatok 19. apríla zaútočil na Irán, ide o odvetu za jeho víkendový útok, informovali americké médiá. V meste Isfahán, v blízkosti jadrových zariadení, bolo počuť výbuchy. Tie sú podľa vraj v bezpečí.

O úderoch informovali okrem iných médií aj televízne stanice ABC, CBS a CNN, ktoré citovali predstaviteľov USA. Biely dom sa k situácii bezprostredne nevyjadril. Služobný úrad Pentagónu v odpovedi na otázku AFP uviedol: "V tejto chvíli nemáme čo ponúknuť." 

Podľa iránskych médií nešlo o útok zo zahraničia

Iránske médiá v piatok popreli tvrdenia o napadnutí krajiny zo zahraničia. Reagujú tak na správy amerických médií o izraelskom nočnom útoku na Irán. TASR informuje na základe agentúry AFP a televízie al-Džazíra. "Neexistujú žiadne správy o útoku zo zahraničia proti Isfahánu alebo inej časti Iránu," uviedla iránska tlačová agentúra Tasnim s odvolaním sa na "informované zdroje".

Traja iránski predstavitelia pre denník The New York Times uviedli, že útok vykonali menšie drony pravdepodobne vypustené vo vnútrozemí Iránu. Dodali, že radarové systémy nezaznamenali vstup neidentifikovaných lietadiel do iránskeho vzdušného priestoru. Tlačová agentúra Fars informovala o "troch explóziách", ktoré bolo počuť v blízkosti letiska Isfahán a 8. vojenskej leteckej základne Šekari.

Hovorca iránskej vesmírnej agentúry informoval, že "niekoľko" dronov bolo "úspešne zostrelených". Iránsky analytik v štátnej televízii tvrdil, že drony lietali od "infiltrátorov zvnútra" krajiny, informovala televízia al-Džazíra. Teherán ani Tel Aviv sa k incidentu zatiaľ oficiálne nevyjadrili.

O aktuálnej situácii v štúdiu Joj24 porozprával bezpečnostný analytik Radovan Bránik:

Izrael po víkendovom útoku avizoval reakciu

Irán aktivoval systém protivzdušnej obrany nad niekoľkými mestami po tom, ako štátna televízna stanica informovala, že v blízkosti mesta Isfahán v centrálnej časti krajiny bolo počuť výbuchy. Izrael varoval, že vráti úder po tom, ako Irán počas uplynulého víkendu vypálil na svojho úhlavného nepriateľa stovky rakiet a bezpilotných lietadiel. Väčšinu z nich zachytili systémy protivzdušnej obrany.

Slovenka Diana, ktorá žije v Izraeli, opísala situáciu po explóziách v Iráne

​Víkendový útok nasledoval po útoku na iránsky konzulát v sýrskom Damasku, z ktorého bol obvinený Izrael. Iránske médiá uviedli, že jadrové zariadenia v Isfaháne sú "úplne v bezpečí" po tom, ako bolo v ich blízkosti počuť výbuchy.

​Niekoľko dronov "bolo úspešne zostrelených protivzdušnou obranou krajiny", spresnil hovorca iránskej vesmírnej agentúry. Irán po správach o výbuchoch prerušil komerčné lety v niekoľkých častiach krajiny.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy