Zatiahnuté
Bratislava
Slavomír
22.4.2024
Lídri EÚ sa zhodli na 50 miliardovej pomoci pre Ukrajinu. Súhlasil s tým aj Viktor Orbán
Zdielať na

Lídri EÚ sa zhodli na 50 miliardovej pomoci pre Ukrajinu. Súhlasil s tým aj Viktor Orbán

BRUSEL / Predseda Európskej rady Charles Michel na sociálnej sieti X oznámil, že lídri členských štátov EÚ sa na mimoriadnom summite v Bruseli dohodli na finančnej pomoci pre Ukrajinu vo výške 50 miliárd eur.

Šéfovia vlád a štátov sa pokúsia vyriešiť situáciu, ktorú na decembrovom summite EÚ zablokoval maďarský premiér Viktor Orbán. Zmeniť situáciu by mohol návrh, podľa ktorého sa lídri členských štátov dohodnú na každoročnom mimoriadnom rokovaní s cieľom zhodnotiť, ako ukrajinská strana čerpá balík finančnej pomoci vo výške 50 miliárd eur. O tom, že podobný návrh je v predpripravených záveroch summitu, informovala agentúra Reuters.

Suma by mala do konca roku 2027 zaistiť Kyjevu normálne fungovanie s vyplácaním dôchodkov a miezd pre učiteľov, úradníkov či lekárnikov. Túto sumu ešte vlani v lete navrhla Európska komisia. Maďarsko navrhlo, aby v uvedenom období každý rok schvaľovala časti finančného balíka pre Ukrajincov. Ak Orbán na summite opäť použije právo veta a znemožní jednomyseľné odobrenie finančnej pomoci EÚ Ukrajine, Európska komisia predostrie záložný plán. Takzvaný "plán B", bez účasti Maďarska, s 26 krajinami Únie, by podľa nemenovaných diplomatov z prostredia EÚ bol uskutočniteľný, avšak zložitejší z politického hľadiska.

Pristúpili lídri na Orbánove podmienky? 

Toto známe ešte nie je. Zatiaľ nie je jasné či musel Viktor Orbán urobiť niekoľko kompromisov alebo lídri pristúpili na jeho podmienky. Okrem finančnej pomoci pre Kyjev sa šéfovia vlád a štátov budú venovať aj vojenskej pomoci Ukrajine cez navýšenie fondov pre Európsky mierový nástroj, cez ktorý členské štáty prispievajú na nákup zbraní určených pre Ukrajinu. Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré odmietajú, aby rozpočtové úpravy išli na úkor pomoci regiónom cez politiku súdržnosti, alebo aby ohrozili záujmy poľnohospodárov.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy