Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Bibiána
2.12.2023
Dievčatko lekári odpojili od prístrojov, hoci rodičia chceli bojovať
Zdielať na

Dievčatko lekári odpojili od prístrojov, hoci rodičia chceli bojovať

Zdroj: TASR

LONDÝN / Smrteľne choré dieťa, ktoré sa dostalo do centra právneho sporu medzi jeho rodičmi, britským zdravotníctvom a talianskou vládou, zomrelo. Oznámili to jeho rodičia, informuje TASR podľa správy agentúry AP a AFP.

Osemmesačná Indi Gregoryová zomrela v pondelok 13. novembra. Rodičia predtým prehrali v súdnom spore a nepodarilo sa im ju previezť na liečenie do Talianska. Dievčatko so vzácnou mitochondriálnou poruchou utrpelo poškodenie mozgu. Zomrelo v hospici po tom, ako ho lekári odpojili od prístrojov.

Dievčatko chceli rodičia previezť do Ríma

Na toto ochorenie neexistuje liek a britskí lekári chceli Indi odpojiť od prístrojov. Jej rodičia proti tomu viedli súdny spor v nádejí, že experimentálna liečba by mohla predĺžiť jej život. Do sporu sa zapojila aj talianska vláda, ktorá udelila Indi talianske občianstvo a chcela ju previezť na liečenie do nemocnice v Ríme.

Britskí lekári prevoz odmietli

Lekári však trvali na tom, že Indi nevníma okolie, trpí a malo by jej byť umožnené v pokoji zomrieť. Britské súdy opakovane zamietali podania rodičov a odmietli vydať aj povolenie na prevoz dievčatka do Talianska s tým, že to nie je v jej najlepšom záujme. V piatok britský súd odmietol aj ich žiadosť, aby Indi odpojili od prístrojov doma a nie v nemocnici.

Rodičia odsúdili toto rozhodnutie vo vyhlásení oznamujúcom jej smrť. "(Britská) Národná zdravotná služba a súdy jej nielen vzali šancu žiť dlhšie, ale vzali Indi aj dôstojnosť umrieť doma s rodinou, kam patrila," zverejnila vyhlásenie rodičov nezisková organizácia Christian Concern. "Spravili sme všetko, čo sme mohli, všetko možné. Nanešťastie to nebolo dosť. Bon voyage malá Indi," reagovala na smrť dievčatka talianska premiérka Giorgia Meloniová.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy