Zatiahnuté
Bratislava
Hilda
11.12.2023
574. deň na Ukrajine: Rusko v noci dronmi zaútočilo na ropnú rafinériu v Kremenčuku
Zdielať na

574. deň na Ukrajine: Rusko v noci dronmi zaútočilo na ropnú rafinériu v Kremenčuku

KYJEV / Rusko v noci dronmi zaútočilo na ropnú rafinériu v Kremenčuku. Zelenskyj: Rusku by malo byť odobraté právo veta v Bezpečnostnej rade OSN. Štáb švédskej televízie TV4 zasiahol ruský dron neďaleko frontu. Ukrajina sa pri zákaze dovozu jej obilia správa ako topiaci sa človek, tvrdí Duda. Ukrajinské špeciálne jednotky môžu byť podľa CNN za útokmi na milície v Sudáne.

Rusko v noci dronmi zaútočilo na ropnú rafinériu v Kremenčuku

Ruské drony v noci na stredu 20. septembra zaútočili na ropnú rafinériu v meste Kremenčuk v Poltavskej oblasti v strednej časti Ukrajiny, na mieste vypukol požiar. Uviedol to gubernátor Poltavskej oblasti Dmytro Lunin, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters. Prevádzka rafinérie bola dočasne pozastavená, napísal Lunin v príspevku na platforme Telegram. Dodal, že miestne úrady zatiaľ nehlásili zranených či obete. "Rusi v noci opakovane zaútočili na Poltavskú oblasť. Náš systém protivzdušnej obrany odviedol proti nepriateľským bezpilotným lietadlám dobrú prácu," priblížil Lunin. Ukrajinská protivzdušná obrana zneškodnila v noci na stredu 17 z 24 útočiacich ruských dronov, uviedla ukrajinská armáda.

Zelenskyj: Rusku by malo byť odobraté právo veta v Bezpečnostnej rade OSN

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu na pôde Bezpečnostnej rady OSN označil ruskú vojenskú inváziu do jeho krajiny za "zločineckú" a Moskve by podľa neho malo byť odobraté právo veta v tomto najvplyvnejšom orgáne svetovej organizácie. Informovala o tom agentúra AFP. "Väčšina sveta uznáva pravdu o tejto vojne," uviedol Zelenskyj na schôdzke bezpečnostnej rady k vojne na Ukrajine, kým ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia sedel oproti nemu. "Je to zločinecká a nevyprovokovaná agresia Ruska proti nášmu štátu, zameraná na obsadenie ukrajinského územia a zdrojov," dodal.

Ukrajinský prezident zároveň vyzval na udelenie právomoci Valnému zhromaždeniu OSN prekonať právo veta Ruska, čo nazval "nevyhnutným krokom". "Je nemožné zastaviť vojnu, pretože všetko úsilie je vetované agresorom," podotkol Zelenskyj.

Súčasný systém v OSN podľa neho znamená, že ostatní členovia organizácie majú menší vplyv než právo veta Ruska. "Viem, že OSN je toho schopná viac. Som presvedčený, že Charta OSN môže skutočne fungovať. V záujme mieru a bezpečnosti na celom svete," uviedol Zelenskyj. Ruský veľvyslanec pri OSN Nebenzia sa počas väčšiny Zelenského prejavu pozeral do svojho telefónu, všíma si Guardian.

Štáb švédskej televízie TV4 zasiahol ruský dron neďaleko frontu

Na štáb švédskej televíznej stanice TV4 zaútočil ruský dron, keď novinári pracovali neďaleko frontovej línie na juhovýchode Ukrajiny, informovali v stredu členovia štábu. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry DPA. Reportér Johan Fredriksson a videoreportér Daniel Zdolsek neutrpeli žiadne zranenia pri incidente, ktorý sa stal v utorok len niekoľko kilometrov od frontovej línie na okraji zničenej Kachovskej priehrady, uviedla v stredu televízia na svojej webovej stránke.

Menej vážne zranenia však podľa webu utrpel ich producent a dvaja ukrajinskí policajti, ktorí novinárov sprevádzali. Úplne zničené bolo auto a kamerová technika štábu. Konanie miestnych policajtov pravdepodobne zachránilo životy, napísala švédska televízia TV4.

Ukrajina sa pri zákaze dovozu jej obilia správa ako topiaci sa človek, tvrdí Duda

Poľský prezident Andrzej Duda prirovnal reakciu Ukrajiny na poľské predĺženie zákazu dovozu ukrajinského obilia k reakcii topiaceho sa človeka, ktorý môže ublížiť záchrancovi. V stredu o tom informovala poľská tlačová agentúra PAP. Ukrajina podala v pondelok 18. septembra žalobu na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO) proti svojim trom susedom z EÚ – Maďarsku, Poľsku a Slovensku, pretože odmietli ukončiť zákaz dovozu ukrajinských poľnohospodárskych produktov, o ktorom rozhodla EÚ.

Duda je na päťdňovej návšteve USA, kde sa zúčastňuje na 78. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku. "Ukrajina sa správa ako topiaci sa človek, ktorý sa drží všetkého, čoho len môže..., ale my máme právo brániť sa, keď nám niečo ubližuje," povedal Duda na tlačovom brífingu v New Yorku.

Poľský prezident dodal, že s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským sa v New Yorku nestretol pre časový nesúlad v rozvrhu prejavov na Valnom zhromaždení OSN. Nevylúčil však, že sa stretnú neskôr.

​Ukrajinské špeciálne jednotky môžu byť za útokmi na milície v Sudáne, tvrdí CNN

Ukrajinské špeciálne jednotky možno stoja za viacerými dronovými útokmi a tiež pozemnou vojenskou operáciou namierenou proti milíciám podporovaným ruskou žoldnierskou Vagnerovou skupinou v Sudáne. Útoky sa odohrali v blízkosti hlavného mesta Chartúm. TASR o tom informuje v stredu na základe informácií od stanice CNN.

Za útokmi a vojenskou operáciou nie je sudánska armáda, povedal pre CNN nemenovaný zdroj z ukrajinskej armády. Na otázku, či ich vykonala ukrajinská armáda, odpovedal, že ich "pravdepodobne vykonali ukrajinské špeciálne jednotky". Vojenská operácia bola namierená proti polovojenskému zoskupeniu Sily rýchlej podpory (RSF), ktoré dlhodobo bojuje so sudánskou armádou o ovládnutie krajiny. CNN sa nepodarilo nezávisle preukázať, že Ukrajina sa do operácie skutočne zapojila. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy