Zatiahnuté
17°
Bratislava
Zdenka
23.9.2023
Ľuďom s hendikepom "vydláždil" cestu na Everest: Muž s amputovanými nohami zdolal najvyššiu horu sveta
Zdielať na

Ľuďom s hendikepom "vydláždil" cestu na Everest: Muž s amputovanými nohami zdolal najvyššiu horu sveta

Zdroj: Shutterstock

KÁTHMANDÚ / Bývalý vojak britskej armády z radov Gurkhov, 43-ročný Hari Budha Magar, ktorý prišiel v Afganistane o obe nohy, sa minulý týždeň zapísal sa do dejín horolezectva, keď ako prvý človek s nohami amputovanými nad kolenami zdolal najvyššiu horu sveta Mount Everest. Uviedla to v agentúra PA.

Pod Everest dorazil 13 rokov po tom, čo prišiel o nohy

Budha Magar dorazil pod Everest 17. apríla, presne 13 rokov po tom, čo mu výbušné zariadenie v Afganistane odtrhlo obe nohy. Na dosiahnutie vrcholu ale musel čakať do 19. mája. 18 dní bol nútený stráviť čakaním v základnom tábore, kým sa počasie neumúdri. Počas výstupu on a jeho tím videli, ako z hory znášajú dve mŕtve telá.

Budha Magar odišiel z Nepálu, aby slúžil ako desiatnik v pluku Gurkov v britskej armáde. Pre PA povedal, že do svojich 19 rokov vyrastal v Nepále a videl, ako sa v odľahlých dedinách zaobchádzalo s ľuďmi s postihnutím. "Mnoho ľudí si tam stále myslí, že postihnutie je hriech z predchádzajúceho života," povedal.

Ľuďom s hendikepom "vydláždil" cestu na Everest  

Po udalosti v Afganistane istý čas holdoval alkoholu a niekoľkokrát sa pokúsil spáchať samovraždu. Po tom, čo vyskúšal celý rad športov, začal si opäť veriť a prestal piť. Pôvodne plánoval vyliezť na Everest v roku 2018, ale ľudia s postihnutím to mali zakázané, aby sa znížil počet obetí medzi horolezcami. Bol jedným z tých, ktorí sa zaslúžili o zrušenie tohto zákazu.

Po návrate domov chce Budha Magar stráviť nejaký čas so svojou rodinou v Canterbury a vrátiť sa do Afganistanu na miesto, kde prišiel o nohy.  

Súvisiace články

Najčítanejšie správy