Oblačno
25°
Bratislava
Žaneta
1.6.2023
402. deň na Ukrajine: Rusko preberá predsedníctvo v Bezpečnostnej rade OSN
Zdielať na

402. deň na Ukrajine: Rusko preberá predsedníctvo v Bezpečnostnej rade OSN

KYJEV / Je nepravdepodobné, že by Ukrajina ešte v tomto roku vyhnala všetky ruské sily zo svojho územia. Vyhlásil to americký náčelník generálneho štábu Mark Milley. Dodal, že Rusko na Ukrajine zlyhalo strategicky, operačne aj takticky. Terčom najnovších ruských útokov sa stala Avdijivka na východe. O život prišli dvaja ľudia, vrátane novorodenca. Ruský minister obrany Šojgu počas návštevy veliteľstva jednotiek bojujúcich na Ukrajine prisľúbil, že zvýši dodávky munície. Napriek kritike Kyjeva Rusko od soboty, 1. apríla, preberá predsedníctvo v Bezpečnostnej rade OSN. Podľa Bieleho domu neexistuje možnosť, ako to zmeniť.

​Predsedníctvo Ruska v BR OSN je fackou pre medzinárodné spoločenstvo

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba označil ruské predsedníctvo v Bezpečnostnej rade OSN (BR OSN), ktorého sa Moskva ujala v sobotu, 1. apríla, za facku do tváre medzinárodného spoločenstva. "Vyzývam súčasných členov BR OSN, aby zmarili akýkoľvek pokus Ruska o zneužitie svojej predsedníckej funkcie," napísal Kuleba v príspevku na Twitteri. Šéf ukrajinského rezortu diplomacie už predtým označil ruské predsedníctvo v BR OSN za zlý vtip. Aj vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak vyhlásil, že predsedníctvo Ruska v BR OSN je "symbolickou ranou pre systém medzinárodných vzťahov založených na pravidlách".

"Krajina, ktorá takto donebavolajúco porušuje Chartu OSN a napadla svojho suseda, nemá v BR OSN čo hľadať," uviedla hovorkyňa Bieleho domu Karine Jean-Pierreová. Dodala však, že Spojené štáty nemajú žiadne prostriedky na to, aby ruské predsedníctvo v BR OSN zablokovali. Vplyvná BR OSN pozostáva z 15 členov, ktorých úlohou je riešiť globálne krízy prijímaním sankcií či schvaľovaním vojenských operácií. Fakt, že jej päť stálych členov, ktorí majú právo veta a môžu tak zablokovať akúkoľvek rezolúciu, ale odráža situáciu z čias konca druhej svetovej vojny. Ukrajinskí predstavitelia od vypuknutia vojny poukazujú na to, že po zániku Sovietskeho zväzu a jeho rozpade na 15 nezávislých štátov získala Ruská federácie miesto v BR OSN bez predchádzajúcej dohody a bez dodržania postupov stanovených Chartou OSN.

Ukrajinský metropolita je podozrivý z podnecovania nenávisti a popierania vojny

Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) v sobotu, 1.apríla, oznámila, že začala trestné konanie voči vikárovi kláštora Kyjevsko-pečerská lavra, metropolitovi ukrajinskej pravoslávnej cirkvi (UPC) Pavlovi. Metropolita je podozrivý z podnecovania medzináboženskej nenávisti a ospravedlňovania a popierania ozbrojenej agresie Ruska proti Ukrajine, píše sa vo vyhlásení zverejnenom SBU. Podľa britskej stanice BBC súd v Kyjeve v sobotu okolo poludnia začal rozhodovať o metropolitovom prípadnom vzatí do väzby. Pojednávanie ale odročil na pondelok pre nevoľnosť duchovného. Prokuratúra preňho žiada domáce väzenie. Pavlom vedená vetva pravoslávnej cirkvi pôsobiacej na Ukrajine - UPC - bola donedávna formálne napojená na ruskú pravoslávnu cirkev a jej moskovský patriarchát.

SBU dodala, že metropolita Pavlo vo svojich verejných vystúpeniach opakovane urážal náboženské cítenie Ukrajincov, znevažoval názory veriacich iných konfesií a snažil sa voči nim iniciovať nepriateľské postoje. Opakovane vystúpil s vyhláseniami ospravedlňujúcimi alebo popierajúcimi nelegitímne konanie Ruska voči Ukrajine. Podľa vyhlásenia SBU k týmto záverom sa dospelo aj kriminalistickou a jazykovou expertízou, ktorú iniciovali vyšetrovatelia SBU. SBU zverejnila aj nahrávky odpočutých a nahraných rozhovorov, v ktorých sa metropolita Pavlo napríklad pozitívne vyjadruje o okupácii Chersonu ruskou armádou a žiada o modlitbu za patriarchu moskovského a celej Rusi Kirilla. Akékoľvek pochybenia zo svojej strany ale metropolita odmieta.

SR a Ukrajina rokujú o spoločnom podniku na výrobu munície

Slovensko môže byť Ukrajine nápomocné pri dodávkach 155-milimetrovej aj 152-milimetrovej munície. SR je jednou z iba troch krajín na svete spomedzi tých, ktoré podporujú Ukrajinu, ktorá vyrába práve 152-milimetrovú muníciu. V piatok, 31. marca, to na Ukrajine vyhlásil dočasne poverený minister obrany SR Jaroslav Naď, ktorý predtým absolvoval rokovania so svojím ukrajinským rezortným partnerom Olexijom Reznikovom. Slovensko predalo Ukrajine sedem húfnic typu Zuzana 2 a ich nasadenie v ostrých bojoch umožňuje doladiť niektoré nedostatky. "Môžete realizovať akékoľvek vojenské testovanie, ale test priamo v bojovej operácii je nenahraditeľný," vysvetlil Naď. Zároveň potvrdil, že doteraz bola zničená jedna húfnica z celkovo dodaných ôsmich kusov.

S Reznikovom rokoval aj o možnom spustení spoločného podniku na výrobu munície na Slovensku. "Do konkrétností pôjdeme v najbližších dňoch a týždňoch," oznámil Naď s tým, že to Slovensku môže priniesť významnú investíciu. Predmetom diskusií bola tiež chystaná protiofenzíva Ukrajiny, ktorá je podľa neho reálna aj preto, že na Ukrajinu prichádza množstvo munície, ťažkej techniky aj vycvičených vojakov. "Je to aj o počasí. Jednoducho, musí to do seba zapadnúť. Ale ja verím, že najbližšie mesiace budú rozhodujúcim faktorom pre ďalší vývoj vojny na Ukrajine," uviedol Naď s tým, že v lete už očakáva optimistickejšie správy z vojny na Ukrajine. Slovensko postupne doručuje Ukrajine stíhačky typu MiG-29. Posiela ich rozobraté po zemi prostredníctvom špeciálneho systému.

"V momente, keď všetky naše migy odídu, prídu na rad poľské, ktoré sú už pripravené," pokračoval Naď. Dodal, že sa čaká iba na uvoľnenie tohto špeciálneho systému pre Poľsko. Podľa vlastných slov vie o štyroch až piatich členských krajinách NATO, ktoré chcú dať Ukrajine svoje stíhačky F-16, prípadne F-18. Tieto krajiny ich vo vlastnej výzbroji nahradia lietadlami F-35. Ukrajina by vraj takto mohla dostať až 50 stíhačiek, a to možno ešte do konca tohto roka. Zároveň prebieha výcvik ukrajinských pilotov na stíhačky F-16, pričom Ukrajinci zisťujú, ako rýchlo sa ich piloti dokážu preorientovať z lietadiel MiG-29 na stroje F-16. "Keď zistia, že je to relatívne rýchlo, tak aj dodávky lietadiel F-16 alebo F-18 môžu prísť pomerne rýchlo," uzavrel Naď s tým, že by to mohlo byť ešte na jeseň alebo začiatkom zimy.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy