Zatiahnuté, dažďové prehánky
19°
Bratislava
Galina
3.5.2024
Rakúsky vzdušný priestor bude uzavretý najmenej do druhej
Zdielať na
Zahraničie

Rakúsky vzdušný priestor bude uzavretý najmenej do druhej

Zdroj: wikipedia.org/ilustračné

Maďarsko v sobotu predĺžilo zákaz letov v jeho vzdušnom priestore do polnoci

Na otvorenie rakúskeho vzdušného priestoru silno tlačia letecké spoločnosti Austrian Airlines, AUA aj Niki. "Som si istý, že už by sme mohli lietať," citujú rakúske médiá šéfa spoločnosti Niki a bývalého pilota Formuly 1 Nikiho Laudu.

Na viedenskom letisku dokonca v piatok neplánovane pristálo lietadlo ruskej spoločnosti Ural Airlines, ktoré v sobotu odletelo z Moskvy a pôvodne malo pristáť v Ríme. "Keďže vzdušný priestor nad severným Talianskom zatvorili, lietadlo niekde v záujme cestujúcich pristáť muselo," vysvetľuje hovorca Austro Control Schmidt.

Maďarsko v sobotu predĺžilo zákaz letov v jeho vzdušnom priestore do polnoci. Informuje o tom tlačová agentúra MTI. Úrad letovej kontroly je v nepretržitom kontakte s meteorológmi a na základe aktuálnych informácií sa bude priebežne rozhodovať, čo ďalej. Oblak sopečného prachu zamoril maďarský vzdušný priestor v piatok o polnoci. Hoci je pre ľudské oko neviditeľný, predstavuje vážnu hrozbu pre lietadlá.

Krajiny bývalej Juhoslávie v sobotu jedna po druhej uzatvorili svoj vzdušný priestor. Reagovali tak na skutočnosť, že oblak sopečného prachu, ktorý do ovzdušia vychrlila sopka na islandskom ľadovci Eyjafjallajökull, zasiahol aj ich územie.

Uzatvorenie vzdušného priestoru oznámili Srbsko, Chorvátsko, Slovinsko, Bosna a Hercegovina aj Čierna Hora. Vo väčšine z týchto krajín bude vzdušný priestor mimo prevádzky najmenej do sobotňajšej polnoci, o ďalšom osude leteckej premávky rozhodnú ešte v sobotu večer úrady letovej kontroly v jednotlivých krajinách.

Leteckú dopravu nad celým európskym kontinentom ochromil oblak sopečného prachu, ktorý do ovzdušia vychrlila sopka na islandskom ľadovci Eyjafjallajökull. Silné erupcie pritom pokračujú aj v sobotu. Svoj vzdušný priestor uzatvorila väčšina európskych krajín. Viaceré krajiny zakázali lety prinajmenšom do soboty do ôsmej večer, iné, ako napríklad Francúzsko, už oznámili, že letiská na jeho území zostanú mimo prevádzky najmenej do pondelka rána.

Sopečný popol, ktorý sa uvoľňuje do atmosféry pri erupciách islandskej sopky, bude prúdiť rovnakým smerom ako doteraz možno ešte najbližších päť dní. To znamená, že až tak dlho by mohli byť horné vrstvy atmosféry nad Európou kontaminované oblakom sopečného prachu. "Pre vietor vo vyšších vrstvách predpokladáme viac-menej rovnaké parametre. Popol bude naďalej smerovať na Britániu a Škandináviu," oznámil v sobotu na základe najnovších zistení Teitur Arason z Islandského meteorologického ústavu. "Takáto je všeobecná situácia na najbližšie dni, dajme tomu na najbližšie dva dni, možno aj najbližšie štyri či päť dní," povedal islandský meteorológ.

Situácia v leteckej preprave nad európskym kontinentom skrížila plány aj organizátorom pohrebu zosnulého poľského prezidenta Lecha Kaczyńského. Ten sa má konať v nedeľu v poľskom Krakove a účasť na ňom prisľúbilo vyše sto významných štátnikov z celého sveta vrátane amerického prezidenta Baracka Obamu, ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva, či nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Zatiaľ však nie je jasné, ako a či vôbec sa do Poľska dostanú.

Viacero zahraničných delegácií však už v sobotu svoju účasť odrieklo. Podľa hovorcu poľského ministerstva zahraničných vecí Piotra Paszkowského sa ospravedlnili zatiaľ delegácie Indie, Japonska, Južnej Kórey, Mexika, Nového Zélandu a Pakistanu. Nie je vylúčené, že sa k nim postupne pridajú ďalšie krajiny. Cestu do Krakova medzitým ako prvý z predstaviteľov veľkých európskych krajín odriekol španielsky premiér José Luis Zapatero. Niektoré delegácie, napríklad česká či slovenská, sa rozhodli do Krakova cestovať vlakom či autom.

Kaczyńského rodina už v piatok vyslovila želanie, aby sa pohreb ani v prípade neúčasti zahraničných hostí neodkladal.

Zdielať na

Najčítanejšie správy