Oblačno
19°
Bratislava
Zina
21.5.2024
Analýza čiernych skriniek: Haváriu lietadla zavinil pilot
Zdielať na
Zahraničie

Analýza čiernych skriniek: Haváriu lietadla zavinil pilot

Zdroj: REUTERS/YOUTUBE

Poľský generálny prokurátor Andrzej Seremet dnes sľúbil, že zverejní podrobnosti z hlasových záznamov z kokpitu lietadla

"Analýza dôkazov vrátane prvých výsledkov dekódovania (obsahu) čiernych skriniek ukázala, že katastrofu spôsobila chyba pilota," uviedla vo štvrtok agentúra Interfax s odvolaním sa na zdroj z prostredia vyšetrovania.

Ruské úrady už vylúčili oheň alebo výbuch ako možné príčiny nehody lietadla, ktoré sa zrútilo na vojenskom letisku Smolensk-Severnyj. Lietadlo sa pokúšalo pristáť v hustej hmle a narazilo do vrcholcov stromov.

Aj takmer týždeň po katastrofe zostáva nezodpovedaných mnoho otázok týkajúcich priamej príčiny nehody, ktorá sa podľa kontroly letov stala po opakovanom ignorovaní odporúčaní, aby lietadlo pristálo na inom letisku.

Ako pre Interfax uviedol zdroj, ktorý chcel zostať v anonymite, je možné, že poľská posádka vládneho špeciálu typu TU-154 si neuvedomila niektoré zvláštnosti lietadla, keď sa v zlom počasí pokúšala niekoľkokrát pristáť.

Ako vysvetlil, zdá sa, že lietadlo sa posledný raz pokúsilo o pristátie vyrovnaním zo šikmého klesania do vodorovného letu, čím podľa zdroja dochádza pri tomto type lietadla k väčšej strate výšky. "To znamená, že stráca výšku oveľa rýchlejšie ako obyčajne."

Podľa agentúry Interfax dva nahrávače letových údajov a komunikácie z prezidentského lietadla preskúmali spoločne ruskí a poľskí vyšetrovatelia v jednom zo zariadení ruského ministerstva obrany v Moskovskej oblasti. Tretiu čiernu skrinku, ktorá nebola do lietadla namontovaná ruským výrobcom, ale až neskôr poľskou stranou, preskúmajú v Poľsku.

Zverejnia hlasové záznamy z kokpitu lietadla

Poľský generálny prokurátor Andrzej Seremet dnes sľúbil, že zverejní podrobnosti z hlasových záznamov z kokpitu lietadla, ktoré sa zrútilo v sobotu 10. apríla v západnom Rusku. Pri nešťastí zahynul poľský prezident Lech Kaczynski a desiatky ďalších popredných predstaviteľov krajiny.

"Bez ohľadu na to, čo je v čiernych skrinkách uchované, bude to zverejnené," vyhlásil poľský generálny prokurátor Seremet pre rozhlasovú stanicu Tok FM.

"Rozhovory, ich obsah, budú rozhodujúce z hľadiska potvrdenia, alebo vyvrátenia rôznych hypotéz. Nie som proti odhaleniu obsahu v prípade, že nemá dôvernú povahu," dodal Seremet.

"Najhoršou vecou pre prokurátorov bude snažiť sa o starostlivý výber informácií na zverejnenie, keďže nás bude možné obviňovať z manipulácie vyšetrovania," uviedol Seremet.

Špekulácie, že Kaczynski možno nariadil pilotovi, aby pri Smolensku pristál, sa z veľkej časti zakladajú na incidente z roku 2008, keď prezident letel do Gruzínska. Vtedy počas krátkej vojny s Ruskom chcel prejaviť solidaritu s krajinou. Kaczynského nahnevalo, keď pilot odmietol pristáť v gruzínskom hlavnom meste Tbilisi z obáv o bezpečnosť. Prezident ho neskôr verejne obvinil z bojazlivosti za to, že presmeroval let do Azerbajdžanu, a dokonca presadzoval jeho prepustenie zo zamestnania.

Neexistujú dôkazy o tom, že by na pilota niekto naliehal

Neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by niekto z vysokopostavených predstaviteľov Poľska na palube vládneho špeciálu, ktorý v sobotu havaroval neďaleko ruského Smolenska, nariadil pilotom, aby pristáli aj za zlého počasia, informovali vo štvrtok ruské tlačové agentúry.

"Nenašli sa žiadne dôkazy o tom, že by niektorý z vysokopostavených pasažierov prinútil pilotov pristáť v Smolensku," uviedla agentúra Interfax citujúca zdroj z prostredia vyšetrovania. "Nahrávač (údajov) letu neodhalil žiadny tlak vyvíjaný v rozhovoroch s posádkou," dodal zdroj.

Poľsko rieši bezpečnosť lídrov počas pohrebu

Poliaci čakajú na návrat pozostatkov bývalého exilového prezidenta Ryszarda Kaczorowského, jedného z mnohých významných predstaviteľov, ktorí zahynuli pri havárii lietadla v západnom Rusku spolu s prezidentom Lechom Kaczynským.

Poľsko takisto rieši obrovskú úlohu, ktorou je zaručenie prísnej bezpečnosti počas nedeľňajšieho štátneho pohrebu. Zúčastní sa ho totiž americký prezident Barack Obama a desiatky ďalších svetových lídrov.

Telo exprezidenta Ryszarda Kaczorowského, ktorý riadil poľskú exilovú vládu v Londýne až do pádu komunizmu, letecky prevážajú z Ruska do poľského hlavného mesta Varšava. V smútočnom sprievode ho prevezú ulicami mesta a pred pohrebom ho vystavia, aby mu mohla verejnosť vzdať poctu.

Kaczorowski (91) bol medzi 96 ľuďmi, ktorí v sobotu 10. apríla zahynuli pri havárii lietadla neďaleko ruského Smolenska. Smerovali na spomienkovú slávnosť na počesť poľských obetí zavraždených počas Katynskej masakry v druhej svetovej vojne.

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy