Toxický dym z požiarov preniká do domovov. Ohrozená je miliarda ľudí
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Pozrite si archívnu reportáž o požiari v Tatrách
LONDÝN / Toxické látky z lesných požiarov prenikli za posledných dvadsať rokov do domov viac ako miliardy ľudí. Tvrdí to štúdia publikovaná vo vedeckom časopise ScienceAdvances, o ktorej informoval denník The Guardian. Tieto miniatúrne častice, ktoré dokážu prekonať tisíckilometrové vzdialenosti, sú nebezpečnejšie ako znečistené ovzdušie v meste, pretože obsahujú väčšiu koncentráciu chemikálií.
Nová štúdia použila súbor dát, ktoré vychádzajú zo satelitného pozorovania lesných požiarov po celom svete a ktoré vedci zbierali medzi rokmi 2003 a 2022. Na základe toho zistili, že viac ako miliarda ľudí bola aspoň jeden deň v roku vystavená vo svojich domoch väčšej koncentrácii kontaminácie, ako stanovujú limity Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Toxické látky z lesných požiarov predstavovali najmenej polovicu celkového znečistenia.
Zmena klímy zvyšuje riziko častejších výskytov prírodných požiarov tým, že spôsobuje vlny horúčav a obdobia sucha. Dym z týchto požiarov sa tak podľa vedcov stáva "naliehavým globálnym problémom". Ani zatvorené okná a dvere nechránia jedincov pred znečistením z prírodných požiarov, napísal The Guardian.
Najväčším rizikám boli vystavení obyvatelia Južnej Ameriky a strednej Afriky
Nasledovali ľudia zo západného pobrežia Severnej Ameriky, severozápadnej Austrálie a severnej a juhovýchodnej Ázie. Zariadenie na čistenie vzduchu by podľa novej štúdie vyšlo jednu domácnosť ročne na stovky dolárov. Avšak napríklad v Nigeri alebo Čade by stál chod takýchto zariadení viac ako je tam priemerný ročný príjem. Svetové vlády by teda mali konať tak, aby tieto nerovnosti vyrovnali, uvádza štúdia.