Zatiahnuté
10°
Bratislava
Emanuel
26.3.2023
Cez víkend sa skončia kontroly na hraniciach s Českou republikou
Zdielať na

Cez víkend sa skončia kontroly na hraniciach s Českou republikou

PRAHA / Česká vláda nepredĺžila dočasne zavedené stále kontroly na hraniciach so Slovenskom. Skončia sa tak v noci zo soboty, 4. februára, na nedeľu, 5.februára. V prihraničnej oblasti bude zvýšený dohľad. Mimoriadne opatrenie z dôvodu zvýšenej nelegálnej tranzitnej migrácie zaviedlo Česko 29. septembra 2022.

Podľa informácií TASR, zrušenie kontrol v stredu, 2. februára, oznámil český minister vnútra Vít Rakušan.. "V prihraničnej oblasti stále nechávame 70 policajtov, teda zvýšený dohľad – ako v oblasti blízko oficiálnych hraničných priechodov, tak aj na zelenej hranici," povedal Rakušan. Zdôraznil, že kontroly tak nebudú prebiehať priamo na hranici, ale náhodne v teréne.

Rakušan pripomenul, že keď Česká republika kontroly zaviedla, polícia zachytila asi 400 migrantov denne. V súčasnosti ide o jednotky ľudí. Avizoval, že ČR chce pokračovať v kontrolách prostredníctvom česko-slovenských policajných hliadok vo vlakoch priamo na Slovensku tak, aby prípadní nelegálni migranti nevstúpili na územie ČR, ale zachytili ich už na Slovensku. "Od začiatku kontinuálne hovorím, že účinným krokom voči nelegálnej migrácii je spoločný postup Európy. Najmä, spoločná ochrana vonkajších schengenských hraníc," vyjadril sa minister vnútra SR Roman Mikulec na sociálnej sieti.

ČR a SR zároveň pracujú na novej zmluve o policajnej spolupráci s cieľom zlepšiť súčinnosť oboch policajných zborov. "Na prípadné zdvihnutie migračnej vlny sme pripravení reagovať a operatívne naše rozhodnutie meniť," dodal Rakušan. "Spolu s kolegami z ďalších európskych krajín budeme pokračovať v aktívnom dialógu k tejto téme, naďalej trvám na sprísnení návratovej politiky. Európska únia tiež musí zvýšiť tlak na krajiny pôvodu a tranzitu nelegálnych migrantov," napísal Mikulec. Podľa neho by tretie krajiny, ktoré pri návratoch a readmisiách nespolupracujú, by to mali zo strany Európskej únie aj pocítiť. "Nesmieme sa báť využívať všetky nástroje, inak si myslím, že pokrok v oblasti výkonov návratov bude i naďalej nedostatočný a tranzit cez Európu sa ľahko nezastaví," uzavrel Mikulec.

Český vládny kabinet začal režim na hraniciach zmierňovať koncom minulého roka, keď 21. decembra zmenil kontroly na náhodné. Podľa vtedajších vyjadrení Rakušana vláda zhodnotila, že situácia sa zlepšuje, a tomu prispôsobila aj opatrenia.

​Kontroly na hraniciach Česka a Slovenska zaviedla česká vláda 29. septembra pôvodne na desať dní. Odvtedy platnosť tohto opatrenia predĺžila päťkrát, naposledy 25. januára. Dočasné kontroly na 27 bývalých hraničných priechodoch so Slovenskom a na tzv. zelenej hranici zaviedla ČR z dôvodu vysokého nárastu počtu utečencov. Migranti pôvodom najmä zo Sýrie smerujú prevažne do Nemecka a Rakúska.

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy