Zatiahnuté
15°
Bratislava
Norbert
6.6.2023
Na Slovensku potvrdili výskyt vtáčej chrípky. Zistili ju aj u voľne žijúceho vtáctva
Zdielať na

Na Slovensku potvrdili výskyt vtáčej chrípky. Zistili ju aj u voľne žijúceho vtáctva

BRATISLAVA / Veterinári potvrdili nové ohniská aviárnej influenzy (vtáčej chrípky), a to na farme Lúčny dvor v okrese Galanta, ako aj v drobnochove v Ipeľských Úľanoch v okrese Levice. Výskyt vtáčej chrípky sa zistil aj u voľne žijúceho vtáctva, u labute, v lokalite Turňa nad Bodvou v okrese Košice-okolie. Informovala o tom v stredu Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR. Úradné vzorky boli podľa veterinárov potvrdené 31. januára.

Veterinárna správa spresnila, že na farme Lúčny dvor je spolu 5665 kusov hydiny (nosnice, brojlery, morky, kačice) s rýchlym priebehom nákazy a so zvýšenými úhynmi. Depopulácia (usmrtenie) bude 2. februára. egionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) Galanta vydala pre ohnisko nákazy Lúčny dvor opatrenia. Vytýčila ochranné pásmo 3 kilometre (Jánovce, Pusté Úľany- Lúčny dvor) a pásmo pozorovania 10 kilometrov (Pusté Úľany, Abrahám, Pavlice, Voderady, Čataj, Slovenská Nová Ves, Igram, Veľký Grob, Nový Svet, Reca, Boldog, Senec, Kráľová pri Senci, Kostolná pri Dunaji, Tureň, Hrubý Šúr, Hrubá Borša, Hurbanova Ves, Jelka, Nový Život, Veľké Úľany, Košúty, Sládkovičovo a Malá Mača).

Druhým ohniskom podľa ŠVPS je drobnochov hrabavej hydiny u chovateľa v Ipeľských Úľanoch s 50 kusmi hydiny. "Ohnisko bolo potvrdené 31. januára, v ten istý deň bol zvyšok hydiny v ohnisku depopulovaný. Opatrenia nariadila RVPS Levice," doplnila veterinárna a potravinová správa. Tretím novým ohniskom je uhynutá labuť veľká z lokality Turňa nad Bodvou. Príslušné opatrenia vydala RVPS Košice-okolie.

ŠVPS pripomenula, že v dňoch 21. až 27. januára sa potvrdila vtáčia chrípka u voľne žijúcich labutí v lokalite obce Jakubov, obce Doľany a obce Budmerice. U vtákov chovaných v zajatí sa zistil výskyt nákazy u vtáctva žijúceho v Zoologickej záhrade Bratislava.

V Pustých Úľanoch v miestnej časti Lúčny dvor veterinári musia utratiť niekoľko tisíc kusov hydiny. "Bol vyšší úhyn hydiny, posielali sa vzorky do Zvolena bol potvrdený výskyt vtáčej chrípky," uviedol príbuzný majiteľa farmy. Veľkokapacitný kontajner z tohto kafilérneho vozidla umiestnili priamo do maštale dve ktorých zavreli. Dokopy by malo ísť o približne 5500 kusov hydiny. 

Majiteľ farmy takúto stratu veľmi ťažko prežíva. Po 25 rokoch farmárčenia ho to položí doslova na kolená. Napriek tomu, že veterinári odporúčajú, aby všetka hydina, ktorá sa nachádza v blízkosti farmy bola zavretá táto tu behá. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy