Zatiahnuté, dažďové prehánky
14°
Bratislava
Benjamín
31.3.2023
Česi a Slováci budú plesovať na mieste, kde sa písala spoločná história
Zdielať na

Česi a Slováci budú plesovať na mieste, kde sa písala spoločná história

V nádherných secesných priestoroch pražského Obecného domu, ktorý sa nachádza v v susedstve Prašnej brány a stojí na mieste bývalej rezidencie českých kráľov sa už za pár dní uskutoční najväčšia spoločenská udalosť roka. Stovežatá Praha sa totiž chystá privítať hostí už deviateho ročníka Česko-Slovenského plesu, ktorý sa bude niesť v duchu 30. výročia vzniku dvoch samostatných štátov bratských národov Čechov a Slovákov. Na tomto reprezentačnom podujatí však čaká na prítomných mnoho ďalších prekvapení a zážitkov tak ako tomu bolo koniec-koncov aj v minulých rokoch. Na rozdiel od vlaňajšieho plesu, ktorý sa konal kvôli pandemickým opatreniam s rôznymi obmedzeniami netradične v mesiaci máj ako majáles, v roku 2021 bola táto akcia z dôvodu pandémie úplne zrušená, si plesoví účastníci 11. februára 2023 budú môcť vychutnať okúzľujúcu atmosféru konečne do sýtosti a to so všetkým, čo k tomu patrí. Významní hostia zo spoločenského, kultúrneho, politického, či podnikateľského života, ale tiež z oblasti umenia, vedy a športu sa môžu tešiť na 12 hodín nabitého programu, nebudú chýbať kulinárske špeciality a tradičný charitatívny program.

Slávnostným večerom budú sprevádzať hostí česká moderátorka a herečka Michaela Maurerová spolu so slovenským hercom Vladimírom Kobielskym. Zo stoličiek určite zdvihne plesajúcich hviezdna hudobná zostava ako kapela Chinaski, slovenská speváčka Zuzana Smatanová, či operný spevák Martin Babjak, zárukou úspechu budú nepochybne legendy československej hudobnej scény Lenka Filipová a Václav Neckář. Na hlavnom pódiu zahrá do tanca tradičný Rozhlasový Big Band Gustava Broma so sólistkami Andreou Zimányovou, Ivanou Regešovou a Zuzanou Gamboa, doplnený o Sláčikovú sekciu Symfonického orchestra Českého rozhlasu. Na svoje si určite prídu aj fanúšikovia folklóru v podaní súboru Limbora, ktorý združuje Čechov a Slovákov žijúcich v Prahe, ale o skvelú atmosféru sa postarajú aj ďalší účinkujúci. V minulých ročníkoch boli súčasťou tohto výnimočného plesu aj známe tváre televizie JOJ ako napríklad Michal Hudák alebo Lucia Barmošová a už takmer k stáliciam patrí krásna moderátorka JOJky Erika Barkolová, ktorá priblíži plesovú atmosféru divákom aj tentoraz.

Ako sa hovorí za všetkým hľadaj ženu v tomto prípade to celkom neplatí pretože za týmto skvelým podujatím stoja dvaja sympatickí Slováci Lumír Mati a Radovan Čaplovič so svojim tímom, ktorých snahou je podporovať česko-slovenskú vzájomnosť, čo len potvrdzuje tradičný slogan plesu “Vo dvojici sa tancuje lepšie”. Dôkazom významu tejto úžasnej akcie je aj dlhoročná záštita prezidentov obidvoch krajín na jednej strane Miloša Zemana, ktorému ako hlave štátu Českej republiky končí mandát 8. marca a na strane druhej súčasnej slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej.

Riaditeľ plesu Radovan Čaplovič nám k tomu povedal: „Je to forma uznania našej práce, ktorá nás zaväzuje stále sa zlepšovať a pripravovať ples čo najdôstojnejším spôsobom.”

„Našou snahou je spájať a hľadať spoločné témy. Na tomto ročníku to bude práve 30. výročie vzniku dvoch samostatných štátov Čechov a Slovákov. V tejto súvislosti chceme tiež vyzdvihnúť dôležitosť spolunažívania našich dvoch národov aj po rozdelení a zdôrazniť tak, že Česká a Slovenská republika, ktoré sú srdcom Európy, ukázali ako sa to dá. Ich vzájomný vzťah a spolupráca môžu byť nádejou a zároveň príkladom pre ostatné krajiny,” dodal produkčný riaditeľ plesu Lumír Mati.

A kde inde by bolo vhodnejšie pripomenúť si a osláviť významné udalosti ako na mieste, kde sa písala spoločná história. Obecný dom v českej metropole vstúpil do dejín česko-slovenskej štátnosti hneď dvakrát, najskôr 28. októbra 1918, kedy tu bola vyhlásená samostatnosť československého štátu a taktiež v novembrových revolučných dňoch 1989 pri prvom stretnutí komunistickej vlády s predstaviteľmi Občianskeho fóra na čele s Václavom Havlom. V sobotu 11. februára 2023 si budú môcť vychutnať tieto očarujúce historické priestory aj návštevníci 9. ročníka Česko-Slovenského plesu.

www.ceskoslovenskyples.cz

Súvisiace články

Najčítanejšie správy