V krajine postihnutej zemetrasením je asi päť Slovákov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
V metropole najchudobnejšej krajiny západnej pologule bolo v troskách zrútených budov vidieť desiatky mŕtvych a zranených ľudí. Upozornenie: VIDEÁ majú silný obsah! Pozrite si rozhovor s rodičmi slovenského misiónára Štefan Račáka.
"Všetko sa začalo triasť, ľudia kričali, domy sa začali rúcať... je to úplný chaos," povedal reportér Joseph Guyler Delva. Mesto zaplnili obyvatelia, ktorí hľadali príbuzných alebo sa zúfalo snažili vytiahnuť ľudí spod trosiek blokujúcich ulice. Otrasy nastali len krátko pred súmrakom.
Pracovníci humanitárnej organizácie z USA hlásili, že popri jednej z hlavných ciest v haitskej metropole Port-au-Prince bolo viac budov zničených než ich ostalo stáť, uviedla agentúra Reuters.
Ministerstvo zahraničných vecí USA oznámilo, že v Port-au-Prince nefungovali siete pevných ani mobilných telefónov. Vláda vo Washingtone pracovala na posúdení situácie a americký prezident Barack Obama prisľúbil Haiti pomoc v prípade potreby.
Zemetrasenie - najsilnejšie, aké kedy zaznamenali v regióne - podnietilo varovanie pred prílivovými vlnami pre časť Karibiku a pocítili ho tiež v susednej Dominikánskej republiky, no tiež na východe Kuby.
Na Haiti sú v súčasnosti údajne piati Slováci
Na severe krajiny by mal byť saleziánsky misionár, 80-ročný Augustín Vrecko z obce Kostolná Ves. Spolu s ním tam pôsobí aj jeho misijný dobrovoľník, 30-ročný Štefan Račák z oravskej obce Novoť. Obaja pôsobia na severe krajiny v horách v dedine Aguamit, povedal hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik. Rodina Račákovcov o synovi, ktorý do krajiny odišiel vlani v jeseni, zatiaľ nič nevie.
TV JOJ
Na Haiti prišla minulý týždeň v sobotu aj Anna Ciganpalová, 51-ročná sestra z rádu vincentiek z Nitry. Povedala to Anna Blehová zo sekretariátu rehoľnej Spoločnosti Dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul. Informáciu získali z centrály rehole v Paríži, ktorej to potvrdila sestra predstavená na Haiti. "Zatiaľ nevieme, či bola v hlavnom meste. Je v poriadku, dom však majú zničený," povedala Blehová.
Ďalší dvaja slovenskí občania by mali byť na severozápade krajiny. Lekár Vladimír Krčméry z Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave povedal, že v krajine majú štyri kliniky, kde pracuje 22 zamestnancov. "Z toho sú dvaja Slováci a jedna Češka," povedal Krčméry. Dve kliniky e-mailovali, že sú v poriadku. Zásoby liekov majú na šesť až desať dní, dodal.
Podľa Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) sa v krajine nenachádzajú slovenskí turisti. Naše cestovky organizujú zájazdy len do tej časti ostrova, ktorá patrí Dominikánskej republike a tú zemetrasenie nepostihlo. Ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že prostredníctvom dobrovoľného formuláru sa v krajine zaregistrovali štyria Slováci.
Počet Slovákov v Dominikánskej republike je však nejasný. Lukáš Švaro z Pelikán.sk uviedol, že si cez túto internetovú stránku kúpilo letenku a aktuálne sa v Dominikánskej republike nachádza približne 20 cestujúcich. Silvia Ladvenicová z Kartago Tours potvrdila v Dominikánskej republike šiestich turistov, ktorí sú v poriadku. Nemá informácie, či sa niektorí z nich zaregistrovali na ministerstve, pretože to robia klienti individuálne a dobrovoľne. Do destinácie cestujú aj kancelárie Bubo a Satur, ale aktuálne tam turistov nemajú.
Karibský ostrov Haiti sa skladá z dvoch štátov, na západnej tretine je štát Haiti a na východných dvoch tretinách Dominikánska republika. Zemetrasenie ničilo krajinu v noci na dnes. V hlavnom meste Port-au-Prince vládne panika a k chaotickej situácii prispieva aj prerušenie telekomunikačných spojení. Podľa humanitárnych pracovníkov, ktorí v oblasti pôsobia, si zemetrasenie vyžiadalo tisíce obetí.
OSN o zemetrasení nemá informácie. Padlo aj jej sídlo
Organizácia Spojených národov ani žiadne organizácie patriace pod OSN nemajú konkrétnejšie informácie o zemetrasení na Haiti, ktoré si podľa zatiaľ neoverených správ vyžiadalo tisíce obetí. Zemetrasenie zničilo aj sídlo OSN v haitskej metropole Port-au-Prince ako aj budovy, v ktorých sídlil Detský fond OSN (UNICEF) a Svetový potravinový program (WFP).
Podľa hovorkyne Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) Elisabeth Byrsovej bolo v sídle OSN v haitskej metropole v čase, keď oblasť zasiahlo zemetrasenie, asi 200 až 250 ľudí. Ďalší pracovníci boli podľa nej v neďalekých budovách UNICEF-u a WFP. Od žiadneho z nich zatiaľ OSN nemá informácie o situácii a obáva sa o ich osud. "Nemáme žiadne správy. Situácia je nesmierne vážna," povedala Byrsová novinárom v Ženeve.
Zemetrasenie, ktoré v utorok večer zasiahlo karibský ostrov Haiti, si vyžiadalo tisíce obetí. Tvrdia to humanitárni pracovníci, ktorí v oblasti pôsobia. Presnejšie údaje však zatiaľ nie sú k dispozícii, pretože situácia na mieste je úplne chaotická. Pracovník kresťanskej charitatívnej organizácie na Haiti Karel Zelenka tvrdí, že "musí ísť o tisíce obetí". Bližšie podrobnosti Zelenka prezradiť nestihol, lebo hneď po tejto informácii sa prerušilo telefonické spojenie.
Podľa reportéra agentúry AP, ktorý je v haitskej metropole Port-au-Prince, je zemetrasenie v krajine ťažko skúšanej prírodnými nešťastiami nepredstaviteľnou pohromou. Väčšiu tragédiu Haiti nezažilo podľa neho najmenej posledných 200 rokov.
Na uliciach ležia tisíce ľudí, niektorí z nich sú mŕtvi, iní umierajú a nemá im kto pomôcť, informuje spravodajca AP. Na Haiti podľa neho nefunguje zdravotníctvo ani záchranné služby, takže ľudia sú odkázaní zväčša na seba samých alebo na pomoc blízkych. "Nemocnice nezvládajú všetkých ľudí," potvrdzuje jeho slová Louis-Gerard Gilles, haitský lekár a bývalý poslanec.
"Haiťania sa musia modliť. Všetci sa musíme spolu modliť," hovorí Gilles. Mnohí Haiťania však začali namiesto modlenia vykrádať obchody zdevastované zemetrasením, informuje agentúra AFP.
Zemetrasenie na Haiti