Mikuláš
6.12.2022
Po Českej republike zavedie kontroly na hraniciach aj Rakúsko
Zdielať na

Po Českej republike zavedie kontroly na hraniciach aj Rakúsko

VIEDEŇ/BRATISLAVA / Rakúsko od polnoci zo stredy na štvrtok (29. 9.) zavedie kontroly na hraniciach so Slovenskou republikou. Pre tlačovú agentúru APA to v stredu ráno povedal hovorca rakúskeho ministra vnútra Gerharda Karnera.

Hranice zatvára aj Česko

Česká vláda v pondelok, 26.septembra, z dôvodu zvýšenej nelegálnej migrácie schválila nariadenie o dočasnom zavedení kontrol na štátnej hranici so Slovenskom. Platiť začne o polnoci zo stredy na štvrtok. Česi pristúpili k tomuto kroku po tom ako im medziročne stúpla ilegálne migrácia o 1200 %.

Dokedy by mali trvať nie je úplne jasné, keďže český minister vnútra hovoril zatiaľ o desiatich dňoch. Premiér Fiala však tento termín nepotvrdil. Nariadenie je v prvej fáze schválené na desať dní, potom česká vláda rozhodne o možnom predĺžení. Šéf rakúskeho rezortu vnútra Karner v stredu v relácii "Journal um Acht" rozhlasovej stanice Ö1 priblížil, že Rakúsko zavedie kontroly na hraniciach so SR taktiež z dôvodu zvýšenej nelegálnej migrácie. "Je nevyhnutné zareagovať skôr, než zareagujú prevádzači," povedal Karner. Ako ďalej uviedol, väčšina nelegálnych migrantov prichádza do Rakúska cez hranice s Maďarskom. Rakúski policajti budú podľa jeho slov kontrolovať predovšetkým dodávky a väčšie vozidlá, pri ktorých hrozí väčšie riziko prepravy nelegálnych migrantov. 

Súvisiace články

Najčítanejšie