Zatiahnuté
Bratislava
Emil
31.1.2023
Taiwanská armáda usporiadala vojenské cvičenia simulujúce reakciu na čínsky útok
Zdielať na
Zahraničie

Taiwanská armáda usporiadala vojenské cvičenia simulujúce reakciu na čínsky útok

TCHAJPEJ / Vojenské cvičenia sa konali v utorok 9. augusta a v rámci nich sa uskutočnila aj paľba ostrou muníciou. Zámerom bolo simulovať reakciu ostrova pred prípadným útokom zo strany Číny. K cvičeniam došlo v čase rozsiahlych manévrov, ktoré v okolí Taiwanu vykonáva v týchto dňoch Čína.

Cvičenia sa začali v okrese Pching-tung na juhu krajiny v ranných hodinách a skončili sa o necelú hodinu na to. Čínska armáda v pondelok oznámila, že pokračuje vo svojom vojenskom cvičení v oblastiach v okolí Taiwanu. Rozsiahle manévre sa začali minulý štvrtok a pôvodne sa mali skončiť už v nedeľu.

Taiwanský minister zahraničných vecí Joseph Wu Čao-sie povedal, že Čína sa manévrami pripravuje na inváziu, pričom jej skutočným zámerom je zmeniť status quo Taiwanu. Čína manévre odštartovala iba deň po tom, ako predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová odcestovala z Taiwanu. Návštevou sa stala najvyššie postaveným predstaviteľom USA, ktorý za uplynulých 25 rokov navštívil Taiwan. Zároveň aj rozhnevala Peking. Čína totiž považuje Taiwan za súčasť svojho územia a snaží sa ho diplomaticky izolovať. Peking preto vníma cesty zahraničných predstaviteľov na Taiwan ako prejav uznania nezávislosti ostrova. Návštevu predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov preto vníma ako provokáciu.

Vojenské cvičenia na Taiwane zahŕňajúce protivyloďovacie operácie sa podľa vyhlásenia tamojšej armády búd konať okrem utorka aj vo štvrtok, a to vrátane účasti stoviek vojakov a zhruba 40 húfnic. Hovorca taiwanskej armády uviedol, že tieto manévre sa nekonajú v reakcii na čínske cvičenia, ale boli plánované už dávnejšie. Na Taiwane, ktorý žije pod neustálou hrozbou útoku z Pekingu, sa takéto cvičenia konajú pravidelne.

Súvisiace články

Najčítanejšie