Jasno
22°
Bratislava
Elena Helena
18.8.2022
Plánujete dovolenku v Chorvátsku? Policajti radia, na čo si dať pozor
Zdielať na
Zahraničie

Plánujete dovolenku v Chorvátsku? Policajti radia, na čo si dať pozor

BRATISLAVA / Dovolenková sezóna je v plnom prúde. Spomedzi európskych destinácií Slováci ani tento rok nevynechali obľúbené Chorvátsko. Naši policajti, ktorí sa tam v lete opätovne nachádzajú v rámci projektu pomoci pre turistov, radia, na čo si dať pozor.

Občiansky preukaz 

Slovenskí turisti, ktorí plánujú dovolenku v Chorvátsku, by si pred cestou mali skontrolovať platnosť občianskeho preukazu alebo cestovného pasu, ktorými sa budú pri kontrole preukazovať. Na preukazovanie by nemali používať zdravotnú kartičku, kde chýba fotografia.

Parkovanie a uhrádzanie pokút 

Ako informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová v tlačovej správe, ďalším problémom, s ktorým sa naši policajti pri Jadrane často stretávajú, je nesprávne parkovanie a následné uhrádzanie pokút. Policajti slovenským turistom odporúčajú zaplatiť pokutu ešte počas pobytu v Chorvátsku na ktorejkoľvek pošte, prípadne v banke.

Diaľničné mýto 

Policajti upozorňujú aj na zmeny pri platení diaľničného mýta, kde na niektorých mýtnych staniciach sa od decembra 2021 zaviedla len bezhotovostná úhrada, teda úhrada platobnými kartami alebo priamo ENC/ETC zariadením (elektronické platenie mýta).

Porucha vozidla 

V prípade poruchy na vozidle je potrebné volať službu HAK +3851987 (pomoc na ceste). Táto spoločnosť je k dispozícií nonstop a má servisné vozidlá aj odťahovú službu. Na stránke www.hak.hr si občania môžu pozrieť aktuálne cestovné informácie, mýtne informácie, kamery na hraniciach a mýtnych bránach a na interaktívnej mape si môžu pozrieť dopravné obmedzenia a vyhľadať najbližší autoservis, čerpacie stanice, nemocnice, lekárne a iné. 

Strata dokladov 

Polícia tiež upozorňuje, že stratu dokladov, evidenčných čísel vozidiel alebo ich krádež je potrebné nahlásiť na najbližšej policajnej stanici, kde naši občania dostanú od chorvátskej polície potvrdenie a následne v prípade, ak občan nemá iný doklad na vycestovanie, je potrebné kontaktovať veľvyslanectvo SR v Chorvátsku za účelom vydania náhradného dokladu na vycestovanie.

Osobné a cenné veci 

Slováci by si mali dať pozor aj na svoje osobné veci, ktoré by nemali nechávať na pláži bez dozoru, dávať si pozor na kabelky a príručné tašky hlavne v úzkych uličkách a na preplnených miestach, apeluje polícia. "Nenechávajte si peňaženku, peniaze a doklady vo vozidle. Vozidlo treba zamknúť aj pri kratšom opustení. Apartmánové izby zamykajte aj v noci, keď spíte,“ uviedla Bárdyová. Policajti odporúčajú nebrať so sebou na dovolenku cennosti a šperky.

Bezpečie jednotlivca pri spoločnej dovolenke 

Ak sa dovolenky účastní viac osôb, tak je potrebné, aby samostatne odchádzajúca osoba vždy niekomu povedala kam ide a zobrala si so sebou nabitý mobil. Ak sú dovolenkujúci na mieste prvýkrát, policajti odporúčajú, aby si napísali adresu ubytovania, keďže sú uličky v chorvátskych mestách a obciach často podobné a ľudia potom strácajú orientáciu a netrafia naspäť.

Vyvarujte sa rodinným konfliktom 

Polícia taktiež radí, aby sa ľudia vyvarovali rodinným konfliktom a predišli tak verbálnym, či fyzickým útokom. "Apelujeme na slovenských občanov, aby si vyriešili domáce rodinné spory na Slovensku a neprenášali ich na dovolenku." Chorvátska polícia a úrady verbálne a fyzické útoky tvrdo postihujú a občania často skončia v celách policajného zaistenia a následne na súde

Súvisiace články

Najčítanejšie