Jasno
22°
Bratislava
Elena Helena
18.8.2022
Nešťastie v Alpách: Uvoľnený ľadovec zabil minimálne 7 ľudí. Jedna z obetí mala byť z Česka
Zdielať na
Zahraničie

Nešťastie v Alpách: Uvoľnený ľadovec zabil minimálne 7 ľudí. Jedna z obetí mala byť z Česka

RÍM / V blízkosti vrcholu Marmolada v talianskych Alpách sa uvoľnil ľadovec, najmenej sedem ľudí zahynulo a zhruba 15 bolo zasypaných.

Pozemní záchranári boli večer kvôli možnému ďalšiemu zosuvu ľadovca z miesta odvolaní, päť nasadených helikoptér pátralo ďalej. Alpská záchranná služba uzavrela ľadovec kvôli riziku ďalších zosuvov a snaží sa zistiť, koľko ľudí sa presne nezvestných. Prví svedkovia hovorili o štyroch lanách pozdĺž steny a podľa toho, čo sa zatiaľ vyšetrovateľom podarilo zrekonštruovať, mohla lavína zavaliť dve z nich. Miestne úrady zriadili špeciálnu linku, kam majú ľudia nahlásiť svojich blízkych. Sústrasť pozostalým vyjadril aj taliansky premiér Mario Draghi, ktorý rovnako uviedol, že je pravidelne informovaný o postupe záchranárskych prác.

Podľa horskej služby sa rozsiahly kus ľadu s kameňom utrhol blízko Punta Rocca, pozdĺž výstupovej trasy na Marmoladu. Desiatky ľudí, ktorí sa blízko miesta nachádzali, odviedli záchranári do údolia. Zranených previezli do niekoľkých okolitých nemocníc. Do dolomitskej dediny Canazei, kde bolo zriadené operačné stredisko, prišiel šéf kraja Trentino Maurizio Fugatti.

Nebezpečenstvo ďalších lavín zostáva podľa agentúry APA vysoké. Úrady aktivovali všetkých päť záchranných staníc v regióne Trentino. Do zasiahnutej oblasti sa vydali vrtuľníky a desiatky záchranných jednotiek. Nezvestní sa hľadali aj za pomoci špeciálnych prístrojov určených pre podobné situácie.

V sobotu bol na vrchole Marmolady, ktorá je s 3343 metrami nad morom najvyššou horou Dolomit, nameraný teplotný rekord desať stupňov Celzia. "To je extrémne teplo," povedal talianskej štátnej televízii RAI alpský záchranár Walter Milan. "To je niečo úplne mimoriadne," doplnil. Carlo Budel z chaty Capanna Punta Penie hovoril na instragrame o "najhoršom možnom čase a dni, keď sa ten kus mohol uvoľniť". Krátko po poludní sa v letnú nedeľu na obľúbenom masíve nachádzalo nespočetné množstvo horolezcov. Budel požiadal všetkých alpinistov, aby až do odvolania na Marmoladu nechodili. "Držte sa od tohto ľadovca čo najďalej," varoval turistov.

Jedna z obetí by mala byť Češka 

Jedna z obetí nedeľného zosuvu ľadovca v talianskych Alpách je z Česka, napísal denník Il Messaggero. Obeťou je zatiaľ šesť, identifikovať sa podarilo štyri, z toho traja sú Taliani. Asi 16 osôb sa ešte nezvestných je, podľa denníka Il Messaggero sú medzi nimi Taliani, Nemci, Rumuni a Česi. Pri zosuve ľadovca na hore Marmolada bolo zranených osem ľudí, vrátane dvoch cudzincov, ich národnosť ale talianske médiá neuvádzajú. Niektoré médiá, napríklad televízia SkyTg24 alebo agentúra ANSA píšu na svojich weboch o deviatich zranených.

Súvisiace články

Najčítanejšie