Skoro jasno
20°
Bratislava
Oliver
7.7.2022
Lacnejší benzín už v Maďarsku nekúpite. Jedine, že by ste mali maďarskú ŠPZ
Zdielať na

Lacnejší benzín už v Maďarsku nekúpite. Jedine, že by ste mali maďarskú ŠPZ

MAĎARSKO / Maďarské čerpacie stanice pri hraniciach so Slovenskom 26. mája do polnoci priam praskali vo švíkoch. Slováci si chceli ešte raz natankovať lacný benzín či naftu pred tým, než vstúpi do platnosti nové opatrenie, ktoré to cudzincom znemožní. V nariadení vlády Maďarska vzápätí vyšlo usmernenie, podľa ktorého obyvatelia krajín so zastropovanými cenami, ktoré povolia tankovanie občanom Maďarska za nižšie ceny, budú môcť tankovať v Maďarsku ako doposiaľ.

Úderom polnoci prestali v Maďarsku platiť zastropované ceny PHM pre zahraničných motoristov. "Je to isté sklamanie, sme si zvykli na to, ale žiaľ, situácia je takáto," vyjadrila sa návštevníčka čerpacej stanice. "V Európe sa dnes dá natankovať za najpriaznivejšie ceny v Maďarsku, ale vidíme vážne zneužívania tohto stavu," vyjadril sa minister Úradu predsedu vlády v Maďarsku, Gergely Gulyás. Vyhlásenie ohľadom nového ekonomického opatrenia v súvislosti s benzínom a naftou za 480 forintov, vyvolalo v pohraničí priam šialenstvo. Čerpacie stanice sa zaplnili v priebehu niekoľkých minút vodičmi zo Slovenska. No pri pohľade na neraz aj 200-metrové kolóny, ktoré vydržali až do polnoci, mnohých trpezlivosť prešla.

"Som Európan a myslel som si, že zákony platia všade voľného obchodu. Musím povedať, že sme šli aj so synom natankovať, no keď sme videli tie obrovské kolóny, tak sme sa zvrtli, lebo boli tam autá možno, že ešte aj zo Zlatých Moraviec," vyjadril sa návštevník čerpacej stanice. K lacnejším pohonným hmotám vám nestačia len maďarské evidenčné čísla. Pri pokladni sa musíte preukázať aj maďarským technickým preukazom od vášho auta. V Maďarsku tak od 27. mája natankujeme za trhové ceny, podobné tým u nás.

Maďarský minister zdôraznil, že benzínový turizmus ohrozuje zásobovanie. "Zároveň je to zneužitie toho, že Maďarsko je schopné väčšinou vďaka daniam z osobitého zisku, udržať cenu benzínu a nafty na 480-tich forintoch, kým v Európe sa ceny pohybujú medzi 700 až 900 forintov," dodal Gergely Gulyás. "Ja som cítil, asi pred týždňom, keď som tankoval, zvýšenú nervozitu maďarských kolegov z druhej strany, že im zdržujeme ich tankovanie. Zrejme zabudli, že aj oni ešte nedávno chodili ku nám tankovať, nakupovať. Maďarov máme naďalej radi, ale my sme tiež takí poloviční Maďari, máme sa radi, no tlaky sú tlaky a politika je politika," vyjadril sa návštevník čerpacej stanice.

Súvisiace články

Najčítanejšie