Za zánik korzetov môže aj vojna, na rad prišli sexi podprsenky
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: c2.api.ning.com
Američanka Mary Phelpsová Jacobsová dostala pred 95 rokmi patent na modernú podprsenku
Ľahký kúsok bielizne vyrobila najskôr pre vlastné potreby z dvoch vreckoviek a stuhy. Pre veľký úspech u rodiny a priateliek sa rozhodla svoj nápad patentovať. Patent má dátum 3. novembra 1914.
flickr.com
Mladá dáma z bohatej rodiny sa spočiatku venovala výrobe moderných ľahkých podprseniek a ich distribúcii poštou, čoskoro však na obchodovanie rezignovala. Svoj patent predala za 1500 dolárov spoločnosti Warner Brothers Corset Company of Bridgeport v štáte Connecticut.
Stala sa známou pod menom Caresse Crosby (po svojom druhom manželovi). Bola aj publicistkou, poetkou, vydavateľkou a mierovou aktivistkou. Vo svojom vydavateľstve Black Sun Press založenom v Paríži v roku 1927 sa stretala s autormi ako sú Kay Boyle, Hart Crane, James Joyce, Archibald MacLeish, Ernst Hemingway a Henry Miller. Možno ju považovať aj za patrónku umelcov Salvatora Dalího a Picassa. Žila striedavo v Amerike a v Európe, najmä vo Francúzsku a Taliansku, kde v zámku z 15. storočia založila stredisko pre umelcov. V Taliansku v roku 1970 aj zomrela.
Vynález Jacobsovej nebol prvým pokusom o zjednodušenie dámskej spodnej bielizne. Prišiel však v čase, keď sa ženy už naozaj chceli vymaniť z obmedzujúceho zovretia šnurovačiek a korzetov. O niečo neskôr k ich definitívnemu zániku prispela požiadavka americkej vlády. V čase vojny bol totiž každý kúsok ocele potrebný na výrobu zbraní a tak sa ženy s ľahkým srdcom vzdali týchto ťažkých súčiastok odevu, vystužovaných oceľovými prútmi.