Pokojný deň prerušili výkriky. Žralok napadol tínedžera len kúsok od pláže
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
CHLAPCA POHRÝZOL ŽRALOK
SYDNEY / Na východnom pobreží Austrálie zažila pláž Cabarita Beach dramatické chvíle. Len 16-ročného chlapca tam v nedeľu (29. 6.) napoludnie vážne poranil žralok. Plavec utrpel ťažké zranenia ruky a nohy, keď naňho zaútočil predátor len pár metrov od brehu.
Na pláži v austrálskom štáte Nový Južný Wales došlo k dramatickému incidentu – žralok tam napadol 16-ročného chlapca, ktorý sa kúpal neďaleko brehu. Útok bol natoľko vážny, že mladík utrpel rozsiahle poranenia na pravej ruke a pravej nohe, uvádzajú Novinky.cz. V čase incidentu sa vo vode nachádzalo približne 40 plavcov a surfér, ktorí okamžite vybiehali na breh po tom, čo začuli výkriky.
Prepukol chaos
Skupina ľudí sa snažila vytiahnuť zraneného z vody, kým v blízkosti stále plával žralok. Nie je jasné, o aký druh išlo, no v oblasti sa bežne vyskytujú žralok tigrovaný a žralok belavý, známe svojou agresivitou.
Medzi tými, ktorí okamžite priskočili na pomoc, bola aj záchranárka Lauren Stokesová. Spolu s ďalšími rekreantmi vytiahli chlapca na breh a rýchlo mu poskytli prvú pomoc. Aby zastavili masívne krvácanie, použili ako škrtidlo lano. „Bol to krásny slnečný deň – a zrazu sa všetko zmenilo. Počuli sme hluk a krik z vody,“ opísala situáciu Stokesová. Vyzdvihla odvahu niekoľkých surfistov a plavcov, ktorí neváhali a pomohli chlapcovi. Dodala, že mladík aj napriek šoku pôsobil neuveriteľne pokojne a sústredene.
Zranenia boli podľa nej natoľko vážne, že si situácia vyžadovala rýchly zásah. „Museli sme konať okamžite a využiť všetko, čo bolo po ruke, aby sme zastavili krvácanie.“
Pláž dočasne uzavreli
Ďalší svedok, rovnako 16-ročný surfista Bohdi McDonald, bol len asi 30 metrov od miesta incidentu. Podľa jeho slov bolo vidieť, ako sa žralok zmieta v plytkej vode práve vo chvíli, keď sa ľudia snažili chlapca vytiahnuť z vody. Vraj to vyzeralo, že sa ho predátor snaží pohrýzť opäť. „Chalan neskôr povedal, že si myslí, že žraloka dvakrát kopol. A ja som mu len povedal: ‚Dobre si urobil,‘“ dodal McDonald.
Stephen Pearce z miestnej surférskej asociácie opísal Cabarita Beach ako nádhernú lokalitu, no konštatoval, že v tej chvíli mal nešťastný mladík jednoducho smolu – ocitol sa na zlom mieste v nesprávny čas.
Zraneného chlapca previezol vrtuľník do nemocnice na Gold Coaste. Jeho stav bol vážny, ale stabilizovaný. Pláž po incidente úrady dočasne uzavreli.
#Australia Fellow beach-goers helped 16-year-old boy out of the water after being attacked by a shark at Cabarita Beach, NSW.
— Webdunia English (@WDEng_Portal) June 30, 2025
He suffered serious injuries to the right side of his body including his leg, hand and arm.#SharkAttack #CabaritaBeach #Australiabeach pic.twitter.com/kkvReS68qr