Zatiahnuté
20°
Bratislava
Oliver
7.7.2025
Squid Game ešte aj v detských táboroch. Psychológovia varujú rodičov
Zdielať na

Squid Game ešte aj v detských táboroch. Psychológovia varujú rodičov

Squid Game ešte aj v detských táboroch. Psychológovia varujú rodičov

ČESKÁ REPUBLIKA / Seriál Squid Game, v ktorom súťažiaci platia za prehru životom, sa stal celosvetovým fenoménom, zasiahol aj deti. Motívy zo seriálu prenikajú do škôl, na sociálne siete a dokonca aj do letných táborov. Psychológovia varujú pred možnými negatívnymi dopadmi na detskú psychiku, informuje CNN Prima News.

Nebezpečné hry v táboroch?

Seriál Squid Game, v ktorom postavy bojujú v detských hrách, kde za každé zlyhanie nasleduje smrť, vyvoláva u odborníkov vážne obavy, informuje CNN Prima News

"Fenomén celého seriálu je veľký problém pre detskú psychiku, pretože obsahuje extrémne násilie, ktoré zobrazuje ako bežný prostriedok na dosiahnutie cieľa. Deti nie sú schopné rozoznať fikciu a realitu," upozorňuje odborník na školstvo a psychológ Karel Rajchl.

Jeho slová potvrdzujú aj ďalšie zistenia. Ešte pred letnými prázdninami redakcia CNN Prima NEWS získala obrázky detí z jednej pražskej materskej školy, ktoré maľovali násilné scény inšpirované seriálom. Cez prázdniny, kedy majú deti menej dozoru, sa tento trend ešte zintenzívňuje.

"Chceme deti vychovávať tak, aby boli ústretové. To násilie v hrách a filmoch nepodporuje, " zdôrazňuje detský psychológ Václav Mertin.

Dopyt rastie

Žiaľ, dopyt po týchto „vražedných“ hrách rastie aj v detských táboroch. Niektoré z nich dokonca priamo vychádzajú zo seriálu. "Berieme hry, ktoré tam sú, a prenášame ich do nášho tábora. V tú chvíľku vedúci s deťmi preberá tie kontroverzné témy," priznáva jeden z táborových vedúcich, Viktor Kališ.

Záujem o tematické tábory je taký veľký, že organizátori dokonca znižujú vekové hranice. "Bol veľký záujem od detí i rodičov, že by tam chceli poslať aj tých mladších, konkrétne vekovú hranicu 11 až 12 rokov," dodáva Kališ. Požiadavke preto vyhoveli.

Potrebná je diskusia a rešpekt

Podľa expertov nie sú zákazy najlepším riešením. Namiesto toho odporúčajú s deťmi otvorene hovoriť o tom, o čom podobné príbehy naozaj sú. "Myslím si, že máme povinnosť ako dospelí násilie nepodporovať. S tým, že sa vyskytuje v spoločnosti, nič neurobíme, ale aby sme ho ešte vnášali umelo do dovolenky a prázdninových táborov, s tým úplne nesúhlasím," dodáva Mertin.

"Napodobňovanie násilného a súťaživého správania u detí môže viesť ku konfliktom a šikanovaniu," varuje Rajchl. Podľa odborníkov nestačí len vysvetľovať. Kľúčová je výchova k rešpektu a schopnosti riešiť konflikty bez násilia.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy