Zatiahnuté
22°
Bratislava
Oliver
7.7.2025
Oheň pod lupou: Najčastejšie príčiny požiarov pri žatve a prevencia
Zdielať na

Oheň pod lupou: Najčastejšie príčiny požiarov pri žatve a prevencia

SLOVENSKO / Žatva je jedným z najdôležitejších období poľnohospodárov. Niekedy však porucha pracovného stroja alebo nedbalosť môže spôsobiť, že všetka práca zhorí na popol. Aké sú najčastejšie príčiny požiarov počas žatvy a ako im predchádzať, sa dozviete v tejto časti Oheň pod lupou.

Stovky hektárov v plameňoch a škody za státisíce eur. Stačí ignorovať bezpečnostné opatrenia alebo podceniť údržbu strojov a môže to mať trpké následky. "Mali sme prípad, kde došlo k prasknutiu batérie svorky a tým nedokonalým spojom došlo k požiaru, kde zhorela celá hala aj s uskladnenými traktormi," uviedol expert Stanislav Kováč.

Požiar na elektrickej inštalácii je jednou z častých príčin

Predísť jej môžete napríklad kontrolou svoriek batérií a úchytov. "Skontrolovať či to tam nie je porušené, či tá izolácia nie je predraná. Nakoľko pri pohybe strojov dochádza k veľkým otrasom. Aj takým miestam, ako je vidieť, že sa dotýkajú dva vodiče, treba občas privinúť, kontrolovať," pokračoval Kováč.

Podstatná je teda údržba a príprava strojov. A to nie len pred žatvou ale aj počas nej. Dôkladne skontrolujte aj mechaniku, hydrauliku či motorovú jednotku. "Máte zlú trysku alebo čerpadlo strekovacie, môže vám dávkovať viac paliva. Pozanáša výfukový systém a môže dôjsť k úletu alebo zapáleniu sadzí vo výfuku," vysvetlil Kováč.

Jednou z častých prípadov je aj vniknutie cudzieho telesa do stroja. Napríklad taký kameň vnikne do kombajnu a trie sa o kovové steny. Stačí iskra a pole je v plameňoch. Poruchou môže byť aj zapekanie prachu na horúcom výfuku. Hasiči preto odporúčajú výfukový systém, ale aj ďalšie zanesené časti dôkladne očistiť.

Počas žatvy treba dbať aj na základné bezpečnostné opatrenia

Na ploche, ktorá má viac ako 10 hektárov musí byť pripravená hasičská cisterna a pluh. "Toto hovorí právny predpis ale je dobré, keď si toto uvedomia aj pri nižšej výmere. Požiar obilia na koreni sa prudko šíri, ešte keď sú aj vhodné klimatické podmienky, veterné počasie," priblížil Gabriel Megó z Odboru požiarnej prevencie HaZZ.

Pre polia v blízkosti ciest, železničných tratí a skládok odpadov platí prednostný zber. Rovnaká zásada platí aj pre odnášanie slamy. "Pri tých komunikáciách sa ľudia pohybujú na autách, bicykloch a pri takýchto činnostiach je to naozaj rizikové. Je zakázané fajčenie pri žatevnom zbere," doplnil Megó.

Zopakujme si to:

  • Pred žatvou nezabúdajte na servis a dôkladnú údržbu strojov.
  • Výfukový systém a ďalšie zanesené časti dôkladne očistite.
  • Buďte pozorní! Nie všetko dokážete ovplyvniť.
  • Počas zberu na ploche väčšej ako 10 hektárov musí byť pripravená cisterna a pluh.
  • Prednostný zber platí pre polia v blízkosti ciest, železníc a skládok odpadov.
  • Vyhnite sa fajčeniu a manipulácii s otvoreným ohňom. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy