Zničila ťažba v Poloninách bobrí biotop? Ochranári žiadajú prešetrenie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
STAKČÍN / Ťažba v Poloninách zničila biotop chráneného bobra – tvrdia ochranári na východe Slovenska, ktorí sa už obrátili aj na inšpekciu životného prostredia a žiadajú prešetrenie. Ťažiari však odmietajú, že by hrádzu poškodili oni.
"Nejde o zničenie jednej bobrej hrádze, alebo nejakú bobriu rodinku, tu ide o komplexný problém ťažieb v národnom parku, čo je neprípustné," uviedol riaditeľ ochranárskej organizácie Aevis Rastislav Mičaník.
Podľa ochranárov došlo k poškodeniu lokality Chotinka po použití ťažkej techniky
Na vodnom toku Chotinka sa podľa vyjadrenia Lesov SR v súčasnosti nachádza päť hrádzí bobra vodného. Prebieha tam síce obnovná ťažba, no odmietajú tvrdenia, aby lokalitu poškodili. "V dôsledku intenzívnych dažďov, ktoré zasiahli územie v máji, mohlo dôjsť k samovoľnému poškodeniu jednej z hrádzí. Našou činnosťou nedošlo k poškodeniu bobrieho biotopu, a ani k ohrozeniu samotného živočícha," vyjadril sa hovorkyňa Lesov SR Laura Tettingerová.
Ochranári už podali podnet na prešetrenie možného porušenia zákona o ochrane prírody
"Slovenská inšpekcia životného prostredia v súvislosti s podnetom poukazujúcim na porušenie zákona o ochrane prírody a krajiny, konkrétne poškodením biotopu chráneného živočícha v Národnom parku Poloniny začala štátny dozor," tak znelo stanovisko Slovenskej inšpekcie životného prostredia.
"V súčinnosti s inšpekciou stanovíme vinníka a následne určíme nápravné opatrenia vo vzťahu k biotopu tohto chráneného živočícha," informoval riaditeľ NP Poloniny Jozef Voľanský. Existujú však aj prípady, kedy došlo v dôsledku činnosti bobra k rôznym škodám, napríklad k záplavám lesných lokalít. Vtedy je možné bobrie hrádze odstrániť, avšak iba s výnimkou od envirorezortu. Bobor vodný je na Slovensku zákonom chránený druh.
"Všade vo svete sa národné parky chránia, sú využívané aj na cestovný ruch, a tu v Poloninách sme ešte neprišli na to, čo je pre nás cenné a ničíme si to," uzavrel Mičaník.