Zatiahnuté
18°
Bratislava
Ivan
8.7.2025
Skaza po búrkach na východnom Slovensku. Výstrahy platia aj naďalej
Zdielať na

Skaza po búrkach na východnom Slovensku. Výstrahy platia aj naďalej

SLOVENSKO / Silný vietor sprevádzaný intenzívnym dažďom zasiahol v pondelok (8.7.) východné Slovensko a spôsobil rozsiahle materiálne škody na majetku obyvateľov, infraštruktúre a dopravných sieťach. V Košickom kraji bola mimoriadna situácia vyhlásená v meste Gelnica a ďalších šiestich obciach okresu Gelnica.

Hasičské zásahy

V súvislosti s vyčíňaním počasia zasahovali v pondelok príslušníci Hasičského a záchranného zboru a členovia dobrovoľných hasičských zborov miest a obcí celkovo 487-krát. Od pondelkového rána od 6:00 do dnešného rána do 6:00 si následky silných búrok vyžiadali najviac zásahov v Prešovskom kraji, kde bola pomoc hasičov potrebná až 254-krát. V Košickom kraji boli hasiči v nasadení 147-krát v Banskobystrickom kraji 34-krát. Na ostatnom území Slovenska bola situácia pokojnejšia. Trnavský kraj hlási 18 zásahov, Žilinský kraj 11, Trenčiansky kraj 10, Bratislavský kraj osem a Nitriansky kraj päť.

Ako informovala hovorkyňa Hasičského a záchranného zboru Zuzana Geguššová, zásahy súviseli najmä s o odstraňovaním popadaných stromov z cestných komunikácií, chodníkov a elektrických vedení. Ďalej to boli naklonené stromy, ktoré ohrozovali premávku, hasiči tiež odstraňovali uvoľnené plechy na strechách rodinných domov a odčerpávali vodu zo zatopených priestorov.

Zatvorené pošty

V dôsledku nepriaznivých poveternostných podmienok nastal výpadok elektrickej energie na desiatkach pôšt na východnom Slovensku. Na väčšine z nich sa podarilo obnoviť dodávky elektriny, niektoré však fungujú v obmedzenom režime alebo ostávajú zatvorené na nevyhnutne dlhý čas. TASR o tom informovali zo Slovenskej pošty.

"V prípade ďalšieho zhoršenia počasia môže nastať obmedzenie doručovateľskej služby v niektorých lokalitách, a to v záujme ochrany životov a zdravia zamestnancov Slovenskej pošty. Rozhodnutie sa bude odvíjať od informácií z lokálnych krízových štábov," uviedli zo Slovenskej pošty.

Zoznam zatvorených pôšt, respektíve pôšt s obmedzeniami bude priebežne aktualizovaný na webovej stránke. Aktuálne otváracie hodiny sú pre zákazníkov dostupné na webe Slovenskej pošty a v mobilnej aplikácii.

Zatvorené sú pošty v Gelnici na Slovenskej ulici, Giraltovciach na Hviezdoslavovej ulici, v Rožňave na Šafárikovej ulici a v obci Soľ.

V Prešovskom kraji vyhlásilo mimoriadnu situáciu 18 obcí a miest, v obci Svinia bol vyhlásený III. stupeň povodňovej aktivity. Počty vyhlásení a odvolaní mimoriadnych situácií sa môžu v priebehu času meniť.

Búrky udrú na viacerých miestach

Obyvatelia Prešovského a Košického kraja, ako aj viacerých okresov Banskobystrického kraja a okolia Liptovského Mikuláša by sa mali pripraviť na búrky. Tie môžu byť sprevádzané prudkým lejakom, silnejším vetrom a dokonca aj krúpami. Pre tieto lokality platí výstraha prvého stupňa.

Situácia na Zemplíne:

Košický a Prešovský kraj

Po včerajších silných búrkach, ktoré najmä na území Prešovského a Košického kraja spôsobili značné materiálne škody eviduje centrálne monitorovacia a riadiace stredisko sekcie krízového riadenia MV SR 38 vyhlásených mimoriadnych situácií, tri II. stupne povodňovej aktivity a jeden III. stupeň povodňovej aktivity.  V súčasnosti sú v teréne zamestnanci odborov krízového riadenia príslušných okresných úradov, ktorí komunikujú so starostami a usmerňujú ich pri riadení záchranných prác. Zo skladov civilnej ochrany boli pre okres Gelnica vyčlenené krycie plachty pre budovy a obydlia, ktorým vietor poškodil strechy. V prípade potreby bude vyčlenený ďalší materiál.

V Gelnici je aktuálne aj výjazdová skupina sekcie krízového riadenia a na miesto mieri aj štátny tajomník a splnomocnenec pre územnú samosprávu Michal Kaliňák.  "Na ďalšom zasadnutí krízového štábu budeme vyhodnocovať rozsah pomoci, ktorú vieme občanom a samosprávam poskytnúť okamžite, aby sme čo najviac eliminovali následky tejto živelnej pohromy," upresnil štátny tajomník.

Mimoriadna situácia bola vyhlásená aj prednostom okresného úradu aj pre celý okres Gelnica.

Mimoriadne situácie v okrese Gelnica vyhlásené starostami a primátormi: Gelnica, Kluknava, Margecany, Prakovce, Jaklovce, Helcmanovce, Mníšek nad Hnilcom.

Veľké škody sú v obci Gelnica:

Mimoriadne situácie v Prešovskom kraji: 

- Okres Svidník: Lužany pri Topli, Kračúnovce, Svidník, Lúčka, Radoma, Lužany nad Topľou, Cernina, Mlynárovce

- Okres Prešov: Prešov, Svinia, Kojatice, Gregorovce, Župčany, Fintice, Záhradné, Veľký Šariš

- Okres Bardejov: Dubinné, Beloveža, Hankovce, Hrabovec

- Okres Vranov nad Topľou: Ďurďoš, Valča, Vranov nad Topľou, Hanušovce nad Topľou, Vechec

- Okres Stropkov: Kručov

- Okres Humenné: Humenné, Kochanovce

- Okres Bardejov: Bardejov, Koprivnica

- Okres Sabinov: Šarišské Michaľany, Poloma, Drienica

Počas víchrice vietor najčastejšie spôsobil pády stromov na rodinné domy, komunikácie a vedenia elektrických a telekomunikačných sietí. Silný nárazový vietor poškodil strechy budov vrátane materských a základných škôl, rodinných domov či bytoviek, vyvracal stromy a spôsobil výpadky elektrickej energie. Záchranné zložky aj samosprávy pokračujú v odstraňovaní následkov víchrice a zabezpečovaní pomoci pre postihnuté územia.

Smršť na Gemeri a Spiši:

Sever Slovenska a hrozba silného dažďa

Na severe Slovenska sa môže vyskytnúť dážď s úhrnom viac ako 130 milimetrov. Meteorológovia preto pre okresy Čadca, Námestovo, Tvrdošín a Poprad vydali výstrahu tretieho stupňa. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na webe.

"Tento úhrn zrážok predstavuje všeobecné ohrozenie ľudských aktivít. Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danej ročnej dobe a oblastiach extrémne vysoké a predpokladá sa, že spôsobia veľké škody a ohrozia ľudské životy," priblížil.

So silnejším dažďom však treba počítať aj v ďalších oblastiach. Výstraha druhého stupňa platí pre viaceré okresy Žilinského kraja, okresy Kežmarok, Považská Bystrica a Púchov a výstraha prvého stupňa sa zase týka viacerých okresov Trenčianskeho kraja, okresov Brezno, Banská Bystrica, Skalica, Senica, Martin, Ružomberok, Turčianske Teplice, Levoča, Sabinov a Stará Ľubovňa.

Pre viaceré lokality na severnom, západnom a strednom Slovensku platia aj výstrahy pred povodňami z trvalého dažďa. Druhý stupeň výstrahy je vydaný pre okresy Čadca, Námestovo, Tvrdošín, Prievidza aj Poprad.

Spúšť aj v Hanušovciach nad Topľou

Silná búrka, ktorá sa v pondelok večer prehnala Hanušovcami nad Topľou, zanechala za sebou spúšť. Primátor Štefan Straka vyhlásil v meste mimoriadnu situáciu a upozornil na rozsiahle škody, ktoré vietor napáchal nielen na majetku obyvateľov, ale aj na vzácnych pamiatkach.

Najviac utrpeli národné kultúrne pamiatky, konkrétne sušiareň a grófsky park pri Veľkom kaštieli. "Škody sú tam enormné, poškodených je veľa stromov," potvrdil primátor Straka a dodal, že z bezpečnostných dôvodov pravdepodobne požiadajú občanov, aby sa tejto časti mesta vyhli.

Mesto je bez elektriny

Búrka spôsobila rozsiahle problémy aj v infraštruktúre. Popadané stromy zablokovali mestské komunikácie a chodníky, znemožňujúc dopravu. Zamestnanci mestského úradu, dobrovoľníci, hasiči a pracovníci energetických spoločností od pondelka nepretržite pracujú na odstraňovaní následkov. "Stromy popadali na trafostanice. Niektoré ulice sú bez elektriny doteraz. Poškodená bola aj rozhlasová sieť," informoval primátor.

Pre verejnosť je dočasne zatvorený aj archeoskanzen. "V našom areáli došlo k pádu stromov, ktoré poškodili exteriér aj vnútorné vybavenie skanzenu. Z bezpečnostných dôvodov preto dočasne zatvárame archeoskanzen v Hanušovciach," informovalo Krajské múzeum v Prešove na sociálnej sieti. O jeho opätovnom otvorení budú verejnosť informovať.

Krízový štáb mapuje škody

Okrem poškodených stromov, ciest a infraštruktúry vietor poškodil aj budovy, strechy, vozidlá a ploty. Samospráva v súčasnosti mapuje rozsah škôd a zbiera údaje od občanov. V priebehu dňa zasadne krízový štáb, aby koordinoval ďalšie kroky pri odstraňovaní následkov búrky.

Búrky v Banskobystrickom kraji

V Banskobystrickom kraji mali hasiči po pondelňajších búrkach celkom 22 zásahov. Najviac výjazdov bolo vykonaných v rámci okresu Rimavská Sobota. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici Júlia Zeleňáková.

V súvislosti s poveternostnou situáciou a búrkami boli v pondelok popoludní v teréne hasiči z Fiľakova, Lučenca, Poltára, Rimavskej Soboty, Tornale i Žiaru nad Hronom. "Išlo o technickú pomoc pri popadaných stromoch a v jedom prípade aj o technickú pomoc pri odtrhnutej streche na budove," priblížila Zeleňáková s tým, že ďalších 15 výjazdov v rámci kraja vykonali dobrovoľné hasičské zbory.

Najviac zásahov mali v pondelok hasiči z Rimavskej Soboty, a to 11. Ako na sociálnej sieti informoval primátor mesta Jozef Šimko, búrka v meste polámala viacero konárov a stromov, došlo tiež k poškodeniu kvetinovej výzdoby na Hlavnom námestí a na Malohontskej ulici.

Štyrikrát hasiči zasahovali aj v meste Lučenec, kde samospráva aj v utorok pokračuje v prácach na odstraňovaní vyvrátených stromov a popadaných konárov. "Škody sme zaznamenali napríklad na Ulici kpt. Nálepku, pri budove Mestského úradu na Námestí republiky, v mestskom parku, na Ulici dukelských hrdinov či na Jegorovej ulici. Škody na majetku sme zaznamenali pri Hoteli Pelikán, kde strom nachádzajúci sa na súkromnom pozemku spadol na auto odstavené na ulici," informovalo mesto na svojej webovej stránke.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy