Silné búrky zasiahli Slovensko: Najviac zrážok hlásia z východu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Po tropickom počasí prišli na Slovensko výrazné zmeny. Búrky, ochladenie a výrazný pokles teplôt – v niektorých oblastiach to už pocitovo pripomína jeseň. Silné zrážky a vietor spôsobili škody najmä na západe a východe krajiny, hydrometeorológovia vydali výstrahy a upozorňujú aj na lokálne záplavy. A hoci prší, nie všade to znamená úľavu. V niektorých obciach stále platí výzva na šetrenie s vodou.
"Búrková činnosť na území Slovenska začala už v noci z nedele na pondelok, zaznamenali sme silné búrky na západe Slovenska, v okolí Trnavy silný vietor spôsobil aj škody, " vyjadruje sa meteorológ Daniel Cibula.
V pondelok v súvislosti s búrkami vydal Slovenský hydrometeorologický ústav výstrahy prvého a druhého stupňa a tiež výstrahu prvého stupňa pred vetrom.
"Silné búrky pokračovali aj v pondelok. Vyskytovali sa najmä v priestore stredného či východného Slovenska. Lokálne sa vyskytli aj krúpy, " pokračuje Daniel Cibula.
Kedy budú najväčšie zrážky?
Najviac naprší v pondelok a utorok na východnom Slovensku. Problémy narobí aj nárazový vietor, vyskytnúť sa môžu aj lokálne záplavy.
"Lokálne môže spadnúť nielen 30, ale aj cez 50 až 60 litrov vody na m2, čo už môže narobiť problémy, " pokračuje meteorológ Cibula.
Počas utorka (8.7.) zažijeme ochladenie a pocitovo aj jesenné počasie. Zaprší na celom Slovensku, v Bratislave bude 17, v Žiline 18 a v Košiciach 22 stupňov.
"Chladí sa na celom našom území, v stredu by mali maximá na severe dosahovať len mierne nad 10 stupňov Celzia, na juhu do 22, " dodáva Cibula.
Aká je situácia vo Višňovom?
Aj keď pri našom nakrúcaní vo Višňovom pršalo, i naďalej platí, že ľudia v tejto dedine by zbytočne nemali plytvať vodou
"Vyhlasovali to aj v miestnom rozhlase, aby ľudia šetrili s vodou. Aby nenapĺňali zbytočne tie bazény, teraz každý len ty bazény napĺňa, " hovorí jedna z opýtaných obyvateliek.
To znamená, aby pitnú vodu z verejného vodovodu používali len na pitie, varenie, či hygienické účely.
"Nemáme polievať, zbytočne míňať tú vodu na záhrady, na kvety a také veci, " ďalšia opýtaný obyvateľka.
Viacerí obyvatelia teda po tieto dni prichádzajú k miestnemu prameňu častejšie, ako inokedy a berú si so sebou vodu nielen na pitie.
"Mám tu záhradu a chodím si polievať zemiaky, cibuľu, " odpovedal opýtaný občan.
Počasie na Domaši
Pri ideálnych podmienkach by sa už na Domaši pri brehu, dali máčať nohy vo vode. Dnes je 30 stupňov čakali sme, že bude viac ľudí, ale tu nie je nikto.
"Aj my sme čakali, že tu bude viac ľudí, preto sme tu, ale pozeráme takisto, že nikto tu nie je. Aj tí, čo tu stanovali, aj tí odišli, " hovorí jeden z prevádzkarov na Domaši Tomáš Iľko.
"Ozývajú sa prevádzkari, že to bude ťažké toto leto. No ozývajú sa za radom, pretože si chceli zazmluvniť personál, ktorý už mali vychovaný po iné sezóny, " opisuje starosta obce Kvakovce Radovan Kapraľ.
Pre nedostatok vody ostala na brehu a na suchu aj výletná loď Bohemia.
"Viacerí prepúšťajú ľudí, lebo nedá sa to, aj my sme museli. Napríklad čo sme mali posádku lode aj pracovníkov, ktorí boli stáli, tiež sme museli prepustiť, " dodáva starosta.
Poľnohospodári sa tešia
Zmenu počasia vítajú najmä poľnohospodári, ktorí už od minulého septembra zažívajú extrémny nedostatok vody.
"Sucho je hlavne výrazné na juhu a juhozápade Slovenska, kde sa pestuje gro poľnohospodárskej produkcie, " vyjadruje sa hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.
Nie každý poľnohospodársky región má priame napojenie na vodu.
"Máme zavlažovaciu pôdu o rozlohe približne len 20 000 hektárov, hoci tie závlahy boli v minulosti vybudované na rozlohe približne 320 000 hektárov, " pokračuje Jana Holéciová.
Najsuchšie obdobie od 2015
Od roku 2015 ide o najsuchšie obdobie, aké poľnohospodári zažili.
"Odnesie si to hlavne obilie a uvidíme, ako sa s nedostatkom vlahy vysporiadajú jesenné plodiny, " ukončuje Jana Holéciová.