Zatiahnuté
18°
Bratislava
Ivan
8.7.2025
Trump a Netanjahu v Bielom dome: Odborník zhodnotil, či je šanca na mier v Gaze
Zdielať na

Trump a Netanjahu v Bielom dome: Odborník zhodnotil, či je šanca na mier v Gaze

BRATISLAVA / Stretnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom v Bielom dome prinieslo podľa odborníkov istú dávku optimizmu v súvislosti s nestabilnou situáciou na Blízkom východe. Rokovalo sa o ukončení konfliktu v Gaze, obnovení dialógu s Iránom a upevňovaní dlhodobého spojenectva medzi USA a Izraelom.

Snaha o mier na Blízkom východe

Napriek neúspechu nepriamych rokovaní medzi Izraelom a Hamasom v Katare, stretnutie Trumpa a Netanjahua naznačuje snahu o prelomenie patovej situácie. Ako uviedol odborník na americkú zahraničnú politiku Pavol Demeš, ide už o tretie stretnutie oboch lídrov od Trumpovho nástupu do úradu a tentokrát bolo poznačené "istou dávkou optimizmu".

Rokovania sa zamerali na dynamický vývoj situácie na Blízkom východe, predovšetkým na ukončenie 21-mesačnej vojny v Gaze, ktorá si vyžiadala už viac ako 57 000 obetí. Taktiež sa hovorilo o obnovení rozhovorov s Iránom a tlaku na Hamas, aby pristúpil na prímerie, ktoré by mohlo viesť k nastoleniu nových pravidiel a mierovému riešeniu situácie v Gaze.

Puto medzi USA a Izraelom silnejšie ako kedykoľvek predtým

Demeš zdôraznil, že dlhodobé puto medzi Spojenými štátmi a Izraelom je pevné a včerajšia večera v Bielom dome to len potvrdila. "Lídri, či už Spojených štátov alebo Izraela, cítia istú dávku uvoľnenia. Majú pocit, že sa im darí v tom úsilí o stabilizáciu na Blízkom východe," povedal. Symbolom upevnenia tohto spojenectva bolo aj gesto Benjamina Netanjahua, ktorý oznámil, že nominoval Donalda Trumpa na Nobelovu cenu za mier.

Ruský faktor v iránskej jadrovej otázke

Trump sa počas stretnutia zmienil aj o priamych rozhovoroch s Iránom o jeho jadrovom programe. Na druhej strane, Rusko avizovalo pripravenosť pomôcť Iránu pri obnove tohto programu. Podľa Demeša, otázka jadrového programu Iránu nie je len bilaterálna, ale zahŕňa aj snahu o obnovenie kontroly jadrového zbrojenia a odstránenie amerických sankcií. Očakáva sa, že americká administratíva bude hľadať cesty aj k Rusku a Číne, aby nenarušili tento proces.

Palestínska samospráva a cesta k mieru

Netanjahu vyjadril presvedčenie, že Izrael môže pod Trumpovým vedením dosiahnuť mier s celým Blízkym východom, čo by zahŕňalo aj umožnenie Palestínčanom istej samosprávy. Rokovania s Hamasom sprostredkúvajú Katar a Egypt, krajiny s dobrými vzťahmi so Spojenými štátmi, ktoré sa usilujú o ukončenie 21-mesačného konfliktu.

Trump a Nobelova cena mieru

Nominácia Donalda Trumpa na Nobelovu cenu za mier je podľa Demeša skôr gestom Benjamina Netanjahua. O udelení ceny rozhoduje výbor v Oslo, ktorý posudzuje všetky nominácie. Ak by sa Trumpovi podarilo ukončiť vojnu v Gaze a stabilizovať situáciu na Blízkom východe, celý svet by mu aplaudoval.

Zmena kurzu voči Ukrajine?

Na záver sa experti vyjadrili aj k zmene tónu Donalda Trumpa v súvislosti s Ukrajinou. Po prvotnom ohlásení zastavenia vojenskej pomoci, Trump nakoniec vyhlásil, že Spojené štáty pošlú Ukrajine ďalšie zbrane, predovšetkým obranné. Zároveň kritizoval ruského prezidenta Vladimíra Putina. Demeš to vníma ako dôležitý krok, pretože bez pomoci Spojených štátov by Ukrajina mala veľmi vážne problémy.

Najčítanejšie správy