Polojasno
26°
Bratislava
Zuzana
11.8.2022
Lekári v USA transplantovali pacientovi srdce geneticky modifikovaného prasaťa
Zdielať na
Zahraničie

Lekári v USA transplantovali pacientovi srdce geneticky modifikovaného prasaťa

BALTIMORE / Srdce z geneticky modifikovaného prasaťa transplantovali americkí lekári pacientovi, aby mu zachránili život. O vysoko experimentálnej operácii, ktorú previedli v piatok vo fakultnej nemocnici v americkom meste Baltimore (štát Maryland) a trvala osem hodín, informoval The New York Times a agentúra AP. Nemocnice tri dni po zákroku uviedla, že sa pacient cíti dobre.

Aj keď je ešte príliš skoro na to, aby sa dalo hovoriť o úspešnosti operácie, ide podľa agentúry AP o krok vpred v snahe používať jedného dňa zvieracie orgány k záchrane života. Podľa lekárov operácia dokázala, že srdce z geneticky upraveného prasaťa môže fungovať v ľudskom tele bez toho, aby ho organizmus okamžite odmietol. Prelomový postup podľa NYT dáva nádej státisícom chorým so zlyhávajúcimi orgánmi.

Pacient, 57-ročný David Bennett, vedel, že nemá žiadnu záruku, že experiment bude fungovať. Jeho syn AFP povedal, že otec umieral, nebol spôsobilý pre transplantáciu ľudského srdca a nemali inú možnosť. "Je to buď zomrieť alebo podstúpiť túto transplantáciu. Chcem žiť. Viem, že je to výstrel do tmy, ale je to moja posledná šanca," uviedol Bennett deň pred operáciou podľa prehlásenia, ktoré médiám poskytla nemocnica. 

Médiá pripomínajú, že je obrovský nedostatok darovaných ľudských orgánov vhodných k transplantáciám, čo vedie vedcov k snahe zistiť, ako je možné namiesto ľudských, použiť zvieracie orgány. Minulý rok sa v USA uskutočnilo viac ako 3 800 transplantácií srdca, čo je rekordný počet. 

"Pokiaľ to bude fungovať, budú existovať nekonečné zásoby týchto orgánov pre trpiacich pacientov," povedal vedecký riaditeľ univerzitného programu transplantácie zvieracích orgánov na človeka, Muhammad Mohluddin. Predchádzajúce pokusy o podobné prenosy zlyhávali. Prevažne preto, že telá pacientov zvieracie tkanivo rýchlo odmietli. Napríklad v roku 1984 prežilo po transplantácii opičieho srdca dievčatko s vážnou srdcovou chorobou Stephanie Fae Beaclain 21 dní. 

​Tentokrát chirurgovia z Marylandu použili srdce z prasaťa, ktoré prešlo genetickou úpravou, aby z jeho buniek zmizol cukor, ktorý je zodpovedný za bleskové odmietnutie orgánu ľudským telom. 

"Myslím, že to jednoducho ide charakterizovať ako prelomovú udalosť," povedal David Klassen, hlavný lekár UNOS, o transplantácii v Marylande. Klassen napriek tomu varuje, že je to len prvý predbežný krok k preskúmaniu, či by tentokrát transplantácie zvieracích orgánov mohli konečne fungovať. 

Úrad dohliadajúci na experimenty s tranplantáciami zvieracích orgánov povolil operáciu na základe skutočnosti, že pacient v stave ohrozenia života nemal inú možnosť. 

Minulý rok v októbri urobili vedci v New Yorku experiment, ktorý naznačoval, že geneticky upravené prasatá by mohli byť prísľubom pre transplantácie. Lekári dočasne pripojili prasačiu ladvinu k mŕtvemu ľudskému telu a sledovali, ako začína fungovať. 

Transplantácia v Marylande posúva experiment na ďalšiu úroveň, uviedol doktor Robert Montgomery, ktorý viedol experiment s ľadvinou. Operáciu označil za pozoruhodný prelom. "Ako príjemca transplantovaného srdca, pretože sám trpím genetickou srdcovou poruchou, so nadšený zo správy a z nádeje, ktorú to dáva mojej rodine a ďalším pacientom," prehlásil. 

Bude zásadné zdieľať dáta získané z tejto transplantácie než otvoríme možnosť ďalším pacientom, povedala výskumníčka Karen Maschke, ktorá pomáha vyvíjať etické a politické odporúčanie pre prvé klinické štúdie. "Urýchliť transplantáciu orgánov zo zvieraťa na človeka bez týchto informácií by nebolo vhodné," dodala. 

"Skutočne si uvedomíte veľkosť a dôležitosť toho, čo sa stalo," povedal David Bennett mladší o svojom otci. "Nemohol žiť, mohol vydržať deň alebo pár dní. V tejto chvíli sme v neznámej," dodal. 

Súvisiace články

Najčítanejšie