Migračná kríza na poľsko-bieloruskej hranici: EÚ odmietlo rokovať s Lukašenkom o migrantoch

19.11.2021 13:14 Noviny.sk Zahraničie

Migračná kríza na poľsko-bieloruskej hranici: EÚ odmietlo rokovať s Lukašenkom o migrantoch

Archívna reportáž
embed kód
POĽSKO/BIELORUSKO / Z Bieloruska vo štvrtok, 18. novembra, odletelo prvé lietadlo s migrantmi, ktorí požiadali o návrat domov. Do Iraku sa ním vrátilo 431 ľudí. Ďalší let je naplánovaný na piatok, 19. novembra, popoludnie. Poľské úrady vyhlásili, že len v stredu, 17. novembra, zaregistrovali vyše 500 pokusov o ilegálne prekročenie hraníc. Dobrovoľníci upozornili na sýrskych manželov - lekárov, ktorých ošetrovali už na poľskej strane. Žena podľa nich plakala, že jej v lese zomrelo iba ročné dieťa. V oblasti strávili mesiac a pol. Podľa bieloruského prezidenta Lukašenka je v krajine aktuálne asi 7 000 migrantov. Európskej únii navrhol, aby vytvorila bezpečný koridor do Nemecka pre dvetisíc z nich. Zvyšku vraj pomôže s návratom do ich vlasti. Zástupcovia Únie odmietli rokovať s Lukašenkom o migrantoch.

Utečenecký tábor na poľsko-bieloruskej hranici, ktorý sa stal dočasným domovom pre približne 2 000 migrantov, je momentálne prázdny, ako potvrdila pohraničná stáž. Migranti, ktorí v ňom trávili čas počas ukrutnej zimy v nádeji, že prekročia poľsko-bieloruskú hranicu a tým vstúpia na pôdu Európskej únie, boli presunutí do neďalekého logistického skladu. Značí to deeskalovanie napätej situácie medzi Bieloruskom a EÚ. Bielorusko bolo totiž obvinené z organizovania kríze na poľsko-bieloruskej hranici za účelom destabilizácie Európskej únie, ktorú Bielorusko odmieta. 

Spomínaní migranti sú najmä z oblastí Stredného východu. Vo štvrtok, 18. novembra, bolo viac ako 400 Iračanov repatriovaných z Bieloruska domov do Iraku, letecky do Arbílu. Let zabezpečila iracká vláda. "Ak mám byť úprimný, v tejto chvíli som veľmi smutný," konštatuje pre Reuters Mohsen Addi po príchode do irackého Kurdistanu na severe krajiny. "Všetci sme teraz smutní. Ľudia sa vrátili späť do Iraku pretože nemali žiadnu inú možnosť," dodáva Addi. Veľa migrantov skonštatovalo, že sú naďalej odhodlaní skúšať sa dostáť do EÚ. "Bol by som ostal, až kým by si ma smrť nenašla, ale moja rodina bola v nebezpečenstve. Ak sa situácia v Iraku o rok alebo o dva nezlepší, opäť odídem," povedal Hoger Abdelrahman. 

Podľa poľského ministerstva obrany zaznamenali aj v noci z 18. na 19. novembra pokusy o ilegálne prekročenie bielorusko-poľských hraníc. Tentokrát sa však migranti rozdelili do menších skupín.

Vyľudnený utečenecký tábor

Provizórny utečenecký tábor blízko poľskej hranice v bieloruskom Brugzi je momentálne úplne prázdny, ostali už len vyhasnute vatry a pozostatky chatrčí vyrobených z palíc. Bieloruské bezpečnostné sily vyprázdnili vo štvrtok, 18. novembra, najväčší tábor migrantov pri hranici a ľudí odviedli do logistického centra. Zostať v krajine podľa tamojších úradov nechcú.

Viac ako 1 000 mužov, žien a detí sa začali presúvať do spomínaného neďalekého logistického veľkoskladu už v stredu, 17. novembra. Bieloruská pohraničná stráž tvrdí, že väčšina ľudí sa tam presunula dobrovoľne, ale približne 800 migrantov pôvodne ostalo v pohraničnom tábore, avšak mrazivé teploty ich prinútili presunúť sa s cieľom nájsť útočisko. Bieloruská pohraničná stráž taktiež informovala, že všetci migranti dostali teplé jedlo, oblečenie na zimu a základné nevyhnutnosti. 

​Kulminačný bod krízy na poľsko-bieloruskej hranici

Migranti sa predtým zdržiavali na poľsko-bieloruskej hranici, kde z jednej strany bola poľská stráž a ostnatý plot a z druhej strany bieloruská stráž. Na začiatku tretieho novembrového týždňa, migračná kríza dosiahla svoj vrchol doposiaľ, nakoľko poľské ozbrojené zložky použili slzný plyn a vodné delo, aby migrantov odradili od prekročenia hranice a teda nevstúpili na poľskú pôdu. Napriek tomu vzniká nádej na zmiernenie situácie a napätia medzi Európskou úniou a Lukašenkovým Bieloruskom.

Autoritatívny vládca Lukašenko sa totiž niekoľkokrát rozprával s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou počas tretieho novembrového týždňa. Jeho hovorkyňa tvrdí, že 5 000 ďalších migrantov, nachádzajúcich sa v Bielorusku, bude mať možnosť vrátiť sa do domovskej krajiny. Dodáva, že nemecká kancelárka Merkelová sa porozpráva na úrovni EÚ o možnosti vytvorenia humanitárneho koridoru pre zvyšných migrantov blízko poľsko-bieloruskej hranice. Táto informácia bola ale absolútne vyvrátená zo strany nemeckej vlády. 

Nalákanie utečencov na poľsko-bieloruskú hranicu? 

Na spomínanej hranici boli zaznamenané aj zúfalé príbehy utečencov, ktorí sa snažili dostať cez ostnatý plot do Poľska, avšak boli pri tom prichytení a poslaní späť na bieloruskú stranu, čo je v rozpore s medzinárodným azylovým právom. EÚ spolu s NATO a USA obvinili bieloruského prezidenta Lukašenka z nalákania utečencov smerom na poľsko-bieloruskú hranicu za vidinou falošného prísľubu ľahkého vstupu na územie Európskej únie.

Bielorusko odmieta, že by išlo o odplatu za sankcie voči krajine zo strany EÚ, ktoré sú uložené od obdobia zdiskreditovaných prezidentských volieb v Bielorusku v auguste 2020. V tom období bieloruský prezident Lukašenko silne zasiahol voči masovým protestom v krajine, ako aj voči svojím politickým oponentom. 

Zdroj: Noviny.sk/BBC

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:55 Noviny TV JOJ
06:35 Krimi
07:10 Noviny TV JOJ
05:25 Kixšou
05:35 Nové bývanie
06:35 Kutyil s.r.o. II.
05:05 Top Star
05:15 Súdna sieň
06:05 Extrémne prípady
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:00 Já, knedlíček
07:55 Dovolená s cizincem
09:30 Příběh mořské panny