Prezidenti Slovenska a Maďarska sa obviňujú zo zodpovednosti za krízu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Uviedol to dnes nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung
Uviedol to dnes nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), ktorý uverejnil rozhovor so slovenským prezidentom Ivanom Gašparovičom a jeho maďarským partnerom Lászlóom Sólyomom.
Vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom sú naďalej mimoriadne napäté, napísal FAZ. Bratislava pred dvoma týždňami vyhlásila prezidenta Sólyoma za "nežiaducu osobu" a odoprela mu vstup do Komárna. Prezident SR Ivan Gašparovič pre denník povedal, že v prípade Sólyomovej návštevy išlo o "provokáciu". Maďarsko podľa neho nechce upustiť od toho, aby sa na Slovensko pozeralo ako na svoje územie.
Sólyom však pre FAZ poprel, že by Maďarsko malo územné nároky na Slovensko. Zároveň vyčítal Bratislave, že utláča maďarskú menšinu na Slovensku. Novelizovaný zákon o štátnom jazyku podľa neho vedie k "zjavnému zhoršeniu status quo" menšiny, citoval ho FAZ. Tým sa porušujú bilaterálne zmluvy a zákon tiež nie je v súlade s medzinárodnými normami, dodal Sólyom. Prezident SR tieto vyjadrenia odmietol.
Ako ďalej Sólyom povedal, slovenská vláda odopretím vstupu na územie SR porušila európske právo, ako aj práva Maďarskej republiky, a preto by sa konfliktom mala zaoberať Európska únia.
Slovensko a Maďarsko sú plnoprávnymi členmi únie od mája 2004. EÚ však doposiaľ preukázala malý záujem o to, aby vystupovala v najnovšom konflikte ako sprostredkovateľ, podotkol FAZ. Slovenský prezident sa vyslovil proti internacionalizácii problému. "Som presvedčený, že to musíme vyriešiť sami," povedal pre denník.
Gašparovič tiež odmietol návrh na určenie jedného sprostredkovateľa, ktorého budú akceptovať obe strany. Ako upresnil, nevidí spôsob, ako by to mohlo viesť k riešeniu, "kým sa budú objavovať požiadavky na revíziu zmluvy z Trianonu".
Vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom sú také zlé, ako už dávno neboli, konštatoval na záver Frankfurter Allgemeine Zeitung.