Dielo, ktoré šokovalo mnohých sa dostane opäť do dražby. Banksyho skartovaný obraz má niekoľkomilónovú hodnotu

04.09.2021 12:06 Noviny.sk Zahraničie

Dielo, ktoré šokovalo mnohých sa dostane opäť do dražby. Banksyho skartovaný obraz má niekoľkomilónovú hodnotu

LONDÝN / Obraz britského streetartového umelca Banksyho, ktorý sa pred tromi rokmi počas londýnskej aukcie sám z polovice skartoval, sa bude znovu dražiť. Cena by mohla dosiahnuť až šiestich miliónov libier, napísala agentúra Reuters. Londýnska aukčná sieň Sotheby's bude umelecké dielo dražiť 14. októbra. Predtým bude k videniu v Hongkongu, Tchaj-peji a v New Yorku.

Čiastočná deštrukcie obrazu Dievča s balónikom v októbri 2018 vyvolala senzáciu nielen v umeleckom svete. Obraz sa totiž začal pomocou zabudovaného mechanizmu skartovať krátko potom, čo bol vydražený za viac ako milión libier v aukcii.

Banksy, ktorého totožnosť je neznáma a je predmetom mnohých špekulácií, neskôr zverejnil video, v ktorom naznačil, že pôvodne sa malo dielo skartovať celé, ako výraz kritiky obchodu s umením. Na dražbe ale uviazlo približne v polovici.

Dielo, ktoré zmenilo meno z Dievča s balónikom na Láska je v koši, prijala nakoniec zberateľka, ktorá ho vydražila, aj skartované. Podľa mnohých odborníkov pritom cena výtvoru jedinečným spôsobom úpravy ešte vzrástla. K predaju sa ponúka teraz v cenovom rozsahu štyri až šesť miliónov libier.

"Od aukcie sa jeho cena nesmierne zvýšila - skoro štyrikrát," povedal agentúre Reuters za Sotheby's Oliver Barker. "Mám za to, že za tú dobu tiež exponenciálne vzrástol aj trh s Banksyho dielmi," dodal.

Skartovaný obraz zachytáva slávny Banksyho motív dievčaťa, ktorá naťahuje ruky k letiacemu červenému balónika v tvare srdca. Prvýkrát sa tento motív objavil na jednom z londýnskych múrov v roku 2002. Dražený sprej na plátne pochádzal z roku 2006.

V marci sa vydražilo Banksyho dielo zobrazujúce chlapca, ktorý sa hrá s bábikou zdravotné sestry, ktorej poloha a plášť odkazujú na superhrdinu, za viac ako 14 miliónov libier. Výťažok išiel na podporu britských zdravotníkov.

Zdroj: noviny.sk/ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

20:35 Česko Slovensko má talent
22:10 Uhorčík
22:50 Kingsman: Zlatý kruh
20:30 Oktagon zápasenie
00:20 Najväčšie svetové talenty
02:10 Leto 2003
20:10 V znamení zbesilosti
22:10 Vraždy, ktoré šokovali XXIV.
23:05 Vraždy, ktoré šokovali XXIV.
21:40 Krtko
22:10 Kúzlovanie
22:20 Rev a motoroví miláčikovia I.
20:15 S terčem na zádech
21:45 Svatební obřad
23:25 Záhada Hory mrtvých