Prezident Miloš Zeman nie je schopný vykonávať svoju funkciu, tvrdí český bezpečnostný výbor

Prezident Miloš Zeman nie je schopný vykonávať svoju funkciu, tvrdí český bezpečnostný výbor

Protesty v Čechách embed kód
PRAHA / Český prezident Miloš Zeman, ktorý bol zvolený dvakrát po sebe, nie je podľa bezpečnostného výboru ďalej schopný vykonávať svoju funkciu hlavy štátu.

V stredu, 2. júna, na tlačovej konferencie oznámil predseda výboru Pavel Fischer, že prezident Miloš Zeman by nemal ďalej svoju funkciu vykonávať. Podľa jeho slov vo svojich výrokoch napríklad v kauze Vrbětice ukázal, že je dezorientovaný, zle cituje ústavu a vykladá si realitu spôsobom, ktorá zamieňa následok za príčinu. "Nekoná v súlade so svojim sľubom, voči médiám vystupuje v rozpore s Listinou základných práv a slobôd," uviedol predseda výboru.

Vyhlásenie výboru sa zakladá na Zemanových verejných výrokoch. Predseda poukázal okrem iného na prezidentovo opakované vyhlásenie, že vyšetrovacích verzií výbuchov vo Vrběticiach v roku 2014 je viac. Zeman to uvádzal napriek opätovným vyjadreniam vyšetrovateľov, tajných služieb i premiéra Andreja Babiša o jediné vyšetrovacej verzii, podľa ktorej sú za výbuchy zodpovední agenti ruskej tajnej služby.

O návrhu zbaviť ho funkcie hlavy štátu bude budúci týždeň rozhodovať Senát. Hovorca prezidenta označil tieto výroky za útok na ústavnosť, slobodu a demokraciu. 

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:15 Súdna sieň
06:00 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:45 Policajti v akcii
06:45 Prvé oddelenie II.
07:15 Prvé oddelenie II.
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:05 Muž, který zabil Dona Quijota
08:25 Královská noc
10:10 Nádech pro lásku