Prezident Miloš Zeman nie je schopný vykonávať svoju funkciu, tvrdí český bezpečnostný výbor

Prezident Miloš Zeman nie je schopný vykonávať svoju funkciu, tvrdí český bezpečnostný výbor

Protesty v Čechách embed kód
PRAHA / Český prezident Miloš Zeman, ktorý bol zvolený dvakrát po sebe, nie je podľa bezpečnostného výboru ďalej schopný vykonávať svoju funkciu hlavy štátu.

V stredu, 2. júna, na tlačovej konferencie oznámil predseda výboru Pavel Fischer, že prezident Miloš Zeman by nemal ďalej svoju funkciu vykonávať. Podľa jeho slov vo svojich výrokoch napríklad v kauze Vrbětice ukázal, že je dezorientovaný, zle cituje ústavu a vykladá si realitu spôsobom, ktorá zamieňa následok za príčinu. "Nekoná v súlade so svojim sľubom, voči médiám vystupuje v rozpore s Listinou základných práv a slobôd," uviedol predseda výboru.

Vyhlásenie výboru sa zakladá na Zemanových verejných výrokoch. Predseda poukázal okrem iného na prezidentovo opakované vyhlásenie, že vyšetrovacích verzií výbuchov vo Vrběticiach v roku 2014 je viac. Zeman to uvádzal napriek opätovným vyjadreniam vyšetrovateľov, tajných služieb i premiéra Andreja Babiša o jediné vyšetrovacej verzii, podľa ktorej sú za výbuchy zodpovední agenti ruskej tajnej služby.

O návrhu zbaviť ho funkcie hlavy štátu bude budúci týždeň rozhodovať Senát. Hovorca prezidenta označil tieto výroky za útok na ústavnosť, slobodu a demokraciu. 

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

12:45 Nové bývanie
13:50 Na chalupe
14:50 Bez servítky
13:35 Simpsonovci V.
14:05 Simpsonovci V.
14:35 Simpsonovci V.
13:15 Kutyil s.r.o. II.
13:55 Prvé oddelenie
14:20 Prvé oddelenie
13:25 Rev a motoroví miláčikovia I.
13:50 Volám sa Caillou V.
14:15 Pat a Mat
13:15 Tygří oči
14:55 Štěstí jménem Lucky
16:35 Rivalky na hrazdě