Najväčší vesmírny odpad desaťročia už dopadol do zemskej atmosféry. Trosky čínskej rakety zaznamenali neďaleko Maldív

09.05.2021 09:22 Noviny.sk Zahraničie

Najväčší vesmírny odpad desaťročia už dopadol do zemskej atmosféry. Trosky čínskej rakety zaznamenali neďaleko Maldív

Archívne video
embed kód
MALDIVY / Trosky nekontrolovane padajúcej čínskej rakety Dlhý pochod 5B dopadli v nedeľu v 4:24 SELČ do Indického oceánu západne od súostrovia Maldivy. Podľa agentúry Reuters to oznámili čínske štátne médiá, podľa ktorých väčšina stroja zhorela pri vstupe do atmosféry. Zatiaľ nie sú správy o tom, že by trosky rakety dopadli do obývaných oblastí.

Zvyšok čínskej rakety patril k najväčšiemu vesmírnemu odpadu, aký vstúpil do zemskej atmosféry za posledné desaťročie. K incidentu podobných rozmerov pritom došlo naposledy pred rokom, a jednalo sa rovnako o časť rakety Dlhý pochod 5B. Niektoré jej časti vtedy dopadli do Pobrežia Slonoviny, kde podľa médií zničili niekoľko domov. Nikto však neprišiel k ujme.

Časť rakety, ktorá dopadla na zem dnes, vážila podľa odhadov asi 18 až 20 ton. Z krajiny odštartovala na konci apríla a do vesmíru vyniesla základný modul budúcej čínskej orbitálnej stanice. Namiesto zostupu do atmosféry však jeden zo stupňov rakety zostal na obežnej dráhe a oblietal Zem rýchlosťou takmer 7,7 kilometrov za sekundu. Postupne však strácal výšku.

Vedci po celom svete sa potom snažili predpovedať, kedy raketa vstúpi do atmosféry a kam asi dopadne. Kvôli veľkému množstvu rôznych premenných však aj najlepšie odhady počítali s odchýlkou ​​až niekoľko dní, predikcie sa začali spresňovať až niekoľko hodín pred predpokladaným pádom. Reuters poznamenáva, že rozdiel jednej minúty pri vstupe do atmosféry ovplyvnil miesto dopadu trosiek o stovky kilometrov.

Vzhľadom na to, že 70 percent povrchu Zeme tvoria oceány, bola najväčšia pravdepodobnosť, že raketa dopadne do vody. Podľa astrofyzika Jonathana McDowella z Harvardovej univerzity mohli trosky spadnúť od New Yorku, Madride a Pekingu na severnej pologuli až po južné Čile a novozélandskú metropole Wellington na južnej pologuli.

Experti zo západných krajín kvôli nekontrolovateľnému zostupu rakety Čínu kritizovali za nezodpovedný prístup. Čínsky štátny bulvárny denník The Global Times však tvrdenia o tom, že sa raketa vymkla kontrole a mohla by spôsobiť škody, označil za "západné (mediálne) humbuk".

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ/ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

12:30 Top Star
12:50 Nové bývanie
14:00 Na chalupe
11:30 Prestreté
12:45 Profesionáli III.
13:35 Simpsonovci VI.
11:45 Nákupné maniačky
13:15 Kutyil s.r.o. II.
14:05 Prvé oddelenie
12:30 Viking Vicky
12:45 Knihy od Stonožky
12:55 Jahôdka a jej kamaráti II.
11:45 Elixír života
13:20 Příliš pozdě na loučení
15:05 Všechno, co si přeje