Ďalšia firma ohlásila úspech vo vývoji vakcíny proti koronavírusu. Americká firma Moderna sa chváli 95% úspešnosťou

16.11.2020 14:21 Noviny.sk Zahraničie

Ďalšia firma ohlásila úspech vo vývoji vakcíny proti koronavírusu. Americká firma Moderna sa chváli 95% úspešnosťou

Archívne video
Pozrite si reportáž o vakcíne spoločnosti Pfizer embed kód
BRATISLAVA / Testy vakcíny proti ochoreniu COVID-19, ktorú vyvíja americká farmaceutická firma Moderna, preukázali jej takmer 95-percentnú účinnosť. Spoločnosť o tom informovala dnes. O registráciu vakcíny plánuje firma požiadať v najbližších týždňoch. Na testoch sa v USA zúčastňuje 30-tisíc ľudí. Z nich dostala jedna polovica skutočnú vakcínu, druhá placebo. Injekciu dostali účastníci dvakrát s odstupom štyroch týždňov.

Analýza výsledkov testovania sa zamerala na prvých 95 prípadov s potvrdenou diagnózou COVID-19. Z nich boli iba piati zaočkovaní novou vakcínou, zvyšných 90 patrilo do skupiny s placebom. To podľa firmy ukazuje, že vakcína má účinnosť 94,5 percenta. Pred týždňom podobnú správu oznámila aj konkurenčná spoločnosť Pfizer.

Prezident Moderny Stephen Hoge privítal "skutočne dôležitý míľnik", no zároveň podotkol, že najupokojúcejšia je skutočnosť, že dve rozdielne spoločnosti zaznamenali podobné výsledky. "To by nám malo dať nádej, že vakcína skutočne dokáže zastaviť túto pandémiu a snáď nás aj vrátiť k našim životom," vyjadril sa pre agentúru The Associated Press. "Nebude to len Moderna, čo vyrieši tento problém. Vyžiada si to veľa vakcín," doplnil, odkazujúc na potrebu naplniť globálne požiadavky.

Moderna podľa AP očakáva, že bude mať pre americký trh do konca roka 2020 vyčlenených asi 20 miliónov dávok. Pfizer a BioNTech by chceli mať do konca roka pripravených globálne okolo 50 miliónov dávok.

Štúdia však pokračuje ďalej a Moderna upozorňuje, že úroveň ochrany sa môže zmeniť, keď sa medzi účastníkmi objavia ďalšie prípady ochorenia COVID-19. Nie je tiež známe, ako dlho bude ochrana trvať, pričom agentúra AP pripomína, že obe tieto upozornenia sa vzťahujú aj na vakcínu od Pfizeru.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:00 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
05:10 Súdna sieň
05:15 Kixšou
05:55 Súdna sieň
05:30 Moja mama varí lepšie ako tvoja - Špeciál
06:45 Policajti v akcii
08:00 Policajti v akcii
06:00 Rozprávanie o víle Amálke
06:05 Bob staviteľ XV. - XVIII.
06:20 Rev a motoroví miláčikovia I.
06:10 Můj kamarád delfín
07:50 Zůstaň nablízku
09:30 Až vyjde měsíc