Česko opäť hlási rekord v počte nakazených. Ľudia zúfalo čakajú na testy pre vstup na Slovensko

Česko opäť hlási rekord v počte nakazených. Ľudia zúfalo čakajú na testy pre vstup na Slovensko

PRAHA / Epidémia Covidu-19 naberá v Českej republike na sile. Ešte minulý týždeň bol pravidelný denný nárast okolo 1.000 nakazených, teraz už je to dvojnásobok. Česi preto dnes znovu sprísňovali epidemiologické opatrenia, ktoré majú nekontrolovateľné šírenie koronavírusu zastaviť.

V Českej republike znova padol rekord v dennom počte nových prípadov nákazy koronavírusom. V stredu malo pozitívne testy 2 139 ľudí. Denné prírastky infikovaných sa v Česku od minulého týždňa pohybujú nad tisíckou. Za utorok úrady evidovali rekordných takmer 1 700 prípadov.

Vysoký počet nakazených súvisí aj so zvýšeným počtom testov, tých laboratóriá v stredu vykonali viac ako 17-tisíc.

Celkovo v Českej republike už potvrdili nákazu u viac ako 41-tisíc ľudí, pričom aktívnych prípadov je 17 619. V nemocnici leží 388 pacientov a 81 z nich je na pľúcnej ventilácii alebo mimotelovom obehu. V dôsledku ochorenia COVID-19 v Česku zomrelo 482 ľudí. "Takýmto tempom sa na konci septembra dostaneme až k 70-tisícom," myslí si riaditeľ Úradu zdravotníckych informácií Ladislav Dušek.

V súvislosti s narastajúcim počtom prípadov v stredu ministerstvo zdravotníctva avizovalo prísnejšie opatrenia. Od piatku 18:00 zakázalo vnútorné podujatia na státie pre viac ako desať ľudí s výnimkou trhov či výstav. Opatrenie sa týka nielen organizovaných akcií, ale aj prevádzok ako reštaurácie, bary či kluby, kde prevádzkovatelia budú môcť vpustiť dnu len toľko zákazníkov, koľko majú vo vnútorných priestoroch pre nich miest na sedenie. Budú sa môcť naďalej organizovať napríklad plesy či tanečné akcie, ale každý účastník musí mať svoje pridelené miesto na sedenie.

Rezort tiež upresnil nosenie rúšok v reštauráciách. Tie môžu zákazníci odložiť len vo chvíli, keď sedia a konzumujú alebo pijú.

​Hygiena ale nestačí trasovať kontakty u nakazených, ľudia berú útokom odberové miesta. Rad ľudí mieri po zajtrajšej polnoci na Slovensko, budú potrebovať negatívny test, inak musia do karantény.  Napriek tomu, že odberových miest pribúda, kapacity sú stále nedostatočné. Pani Jana, už pomaly rezignovala. Osem hodín čaká na to, až jej odeberú vzorky. "Som čakala hodinu a pol tu v rade a zistila som, že je predo mnou 245 ľudí," dodáva Jana.

Kontroly na hranici

V piatok 18. septembra od 9:00 začne Polícia SR vykonávať náhodné kontroly osobných motorových vozidiel, autobusovej a aj vlakovej dopravy na hraniciach alebo v blízkosti hraníc s Českou republikou. Ako ďalej informovala hovorkyňa rezortu vnútra Barabara Túrosová, cieľom kontrol bude splnenie registračnej povinnosti, ktorá vychádza z nariadení Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Policajný zbor bude na hraniciach alebo v blízkosti hraníc s ČR zároveň dohliadať na bezpečnosť a plynulosť prejazdu vozidiel hranicami.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:35 Noviny TV JOJ
06:30 Krimi
07:00 Noviny TV JOJ
05:40 Súdna sieň
06:40 POSTAVÍME, OPRAVÍME, ZVEĽADÍME
07:45 NOVÁ ZÁHRADA
05:25 ZÁCHRANÁRI
06:05 Dr. Ema
07:40 Dr. Ema
06:00 Rozprávanie o víle Amálke
06:05 Bob staviteľ XV. - XVIII.
06:20 Rev a motoroví miláčikovia I.
05:00 Vyškolena láskou
06:35 Vánoční okouzlení
08:15 Překvapení