NASA hľadá ľudí pre výskum so sociálnou izoláciou. Prihlásiť sa môže každý, kto spĺňa tieto podmienky

24.05.2020 09:44 Noviny.sk Zahraničie

NASA hľadá ľudí pre výskum so sociálnou izoláciou. Prihlásiť sa môže každý, kto spĺňa tieto podmienky

Archívna reportáž
embed kód
WASHINGTON / Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír hľadá účastníkov do štúdie o sociálnej izolácii, ktorá je súčasťou jeho príprav na misie na Mars a Mesiac. Výskum je zameraný na vplyv izolácie a obmedzenia voľného pohybu počas toho, ako účastníci plnia simulované vesmírne misie. Výskum by sa mal konať v Moskve, kde zažijú rovnaké podmienky, ako by mali astronauti na Marse.

Podmienky pre uchádzačov

 Na štúdii sa však nemôže zúčastniť ktokoľvek. NASA hľadá amerických občanov vo veku 30 až 55 rokov, ktorí majú dobré zdravie a hovoria plynule po anglicky a rusky. Musia mať tiež absolvované vysokoškolské vzdelanie druhého alebo tretieho stupňa či odborný výcvik na vojenského dôstojníka.

Úrad však bude zvažovať aj prihlášky uchádzačov s bakalárskym titulom a inými kvalifikáciami, ako napríklad vojenskými alebo profesionálnymi skúsenosťami. Štúdia bude trvať osem mesiacov a uskutoční sa v laboratóriu v ruskej Moskve, kde vybraní uchádzači zažijú podmienky podobné tým, aké by mali podľa predpokladov zažiť astronauti počas misií na Marse. Tých, ktorých vyberú odmena rozhdone neminie. 

Nová štúdia sa odvíja od podobného štvormesačného výskumu SIRIUS-19 z minulého roka. Zúčastnili sa na ňom dvaja Američania a štyria Rusi, ktorí žili v izolovanom v kovovom obydlí, ktoré fungovalo ako ich kozmická loď, lunárny modul i domov. NASA dúfa, že týmito misiami lepšie pochopí, ako dlhé vesmírne lety, dlhodobá izolácia a obmedzený pohyb ovplyvnia astronautov počas nadchádzajúcich misií z programu Artemis, a dovedie ju k zlepšeniu ich zdravia a výkonu.

V rámci programu Artemis plánuje NASA opäť vyslať ľudí na Mesiac do roku 2024 a neskôr aj na Červenú planétu.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

22:30 Na ulici po opici v žltých šatách
00:35 Nebezpečne námesačná
02:30 Zradca
23:20 Komici
02:10 Rasisti
04:00 DEDIČSTVO
22:55 Bez druhej šance
00:10 POLICAJTI V AKCII
01:15 Súdna sieň
23:55 Kúzlovanie
00:05 Rapotáčik 2
00:10 Medzi nami zvieratkami
23:50 Strážce spravedlnosti I.
00:35 Strážce spravedlnosti I.
01:20 Hellboy: Královna krve