Koronavírusom sa nakazila už aj mačka. Odborníci odporúčajú vyhýbať sa tesnému kontaktu

28.03.2020 08:39 Noviny.sk Zahraničie

Koronavírusom sa nakazila už aj mačka. Odborníci odporúčajú vyhýbať sa tesnému kontaktu

Archívna reportáž
V Krompachoch sa rozhodli dezinfikovať ulice cisternami. embed kód
BELGICKO / To, že sa vírus SARS-CoV-2 môže preniesť i na domáceho maznáčika, ukázali nedávne prípady z Hongkongu, kde mali pozitívny test dva psy, ktorí žili s infikovanými ľuďmi. Psy ale nemali žiadne symtpómy.

Belgické úrady oznámili prvý prípad prenosu  koronavírusu z človeka na mačku. Chorobu u zvieraťa, ktorého majiteľ ochorel na COVID-19, odhalili výskumníci z lekárskej  fakultnej univerzity v Lutychu. Podľa belgických  expertov však nie  je dôvod domnievať sa, že  by  mačky alebo psy mohli nakaziť koronavírusom človeka.

Mačka podľa Federálnej agentúry pre bezpečnosť potravinového reťazca bojovala s "prechodnými dýchacími a tráviacimi problémami". Jeden z expertov počas piatkovej tlačovej konferencií označil udalosť za "izolovaný prípad", aký môže nastať po "blízkom kontakte medzi zvieraťom a nakazeným človekom".

"Je to extrémne vzácny úkaz, z ktorého nevyplýva, že by zvieratá mohli predať vírus človeku," komentoval vec francúzsky denník. "Riziko prenosu vírusu z domácich zvierat na ľudí je zanedbateľné oproti riziku prenosu pri priamom kontakte medzi ľuďmi," dodáva belgická univerzita

Agentúra odporúča chovateľom zvýšenú opatrnosť i vo vzťahu k domácim miláčikom: "Vyhýbať sa tesnému kontaktu s nimi... umývať si ruky po manipulácií s akýmkoľvek zvieraťom, nenechať si olizovať  tvár." Cieľom je jednak zabrániť  tomu, aby sa zviera nakazilo, predísť prenosu vírusu z  človeka na človeka skrz telo zvieraťa, na ktorom môže vírus zotrvať podobne ako na oblečení alebo kontaminovaných predmetoch.

Štátni veterinári vydali opatrenia v boji proti koronavírusu:

Zdroj: noviny.sk/ctk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

12:55 INKOGNITO
14:10 NIKTO NIE JE DOKONALÝ
15:35 OCHRANCOVIA
13:35 Prvé oddelenie
14:30 Dr. LUDSKY
15:35 Profesionáli VIII.
12:50 Vtierka Sam
13:45 Kosti
14:35 Dr. House VII.
13:35 Viking Vicky
13:50 Volám sa Caillou V.
14:10 Medzi nami zvieratkami
12:35 Cirque du Soleil: Vzdálené světy
14:15 Věčně mladá
16:20 Tygr a sníh