Gazprom zastavil dodávky plynu Ukrajine úplne
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: REUTERS
Príčinou je nedohoda na nových cenách, ktoré by Ukrajina mala ruskej firme platiť v roku 2009
"Od 10:00 moskovského času (8:00 SEČ) sme úplne zastavili dodávky zemného plynu na Ukrajinu. Európu však zásobujeme naďalej podľa dohodnutých kontraktov," povedal dnes novinárom hovorca Gazpromu Igor Volobujev. Ako dodal, bežne dodávajú do ukrajinských sietí 390 miliónov kubických metrov (m3) denne, z ktorých 300 miliónov m3 je určených pre stredo- a západoeurópske štáty.
"Naše dodávky sa dnes znížili práve na týchto 300 miliónov m3, takže Európu zásobujeme tak ako doteraz," povedal Volobujev.
Hovorca ukrajinského Naftogazu potvrdil, že spoločnosť zaznamenala postupný pokles dodávok suroviny.
Príčinou je nedohoda na nových cenách, ktoré by Ukrajina mala ruskej firme platiť v roku 2009. Opakuje sa tak situácia z roku 2006, keď Gazprom otočil kohútikmi prvýkrát a znížil tak dodávky plynu aj viacerým štátom Európskej únie.
Oba štáty Bruselu zatiaľ prisľúbili, že dodržia kontrakty na dodávky zemného plynu pre štáty strednej a západnej Európy. Tie podľa analytikov majú zatiaľ dosť zásob na prípadné výpadky počas niekoľkých dní, problémy by však nastali, ak by konflikt medzi Gazpromom a Kyjevom trval niekoľko týždňov.
Ukrajina oznámila, že nesúhlasí s novými cenami, ktoré navrhuje Gazprom. Ruská firma žiada 250 USD (5346,24 Sk) za 1000 m3, zatiaľ čo Kyjev je podľa dnešného spoločného vyhlásenia prezidenta Viktora Juščenka a premiérky Julie Tymošenkovej ochotný pristúpiť maximálne na 201 USD/1000 m3.
Kyjev navrhuje, aby rozhovory o cenách na rok 2009 pokračovali ďalej, pričom by zatiaľ platil Gazpromu ceny platné v roku 2008. Hneď po dohode by sa adekvátne prepočítali aj platby zo začiatku tohto roka. Ukrajina nesúhlasí ani s tvrdením Ruska, že 250 USD/1000 m3 je výhodná cena, keďže ceny ropy, od ktorých sa ceny plynu odvodzujú, prudko klesajú.
"Memorandum podpísané ruskou a ukrajinskou stranou v roku 2008 predpokladá zvyšovanie cien zemného plynu na európsku úroveň postupne v priebehu troch rokov," informovali Juščenko a Tymošenková v oficiálnom oznámení. "Ak vezmeme do úvahy, že ceny ropy klesajú, 250 USD/1000 m3 by mala byť v tomto roku priemerná cena za plyn v Európe, nie na Ukrajine."
Ruská spoločnosť však informovala, že dohoda o cenách mala byť v platnosti najneskôr do polnoci z 31. decembra na 1. januára. Keďže sa tak nestalo, začala Ukrajinu odstavovať od plynu.
Podobný konflikt viedol pred tromi rokmi k obmedzeniu dodávok takmer celej Európe. Rusi síce tranzit obmedziť nezamýšľali, no po znížení dodávok plynu do ukrajinských sietí klesol tlak plynu v potrubí a skomplikoval sa tranzit ďalej na západ. To pocítili viaceré stredoeurópske krajiny vrátane Maďarska a Rakúska. Odborníci sa teraz obávajú, že rovnaká situácia hrozí znovu.
Rusko zabezpečuje pre Ukrajinu 71 % jej potrieb zemného plynu a v prípade Európy je to okolo 25 %. Až 80 % z tohto objemu sa však prepravuje cez ukrajinské siete.
Informovali o tom agentúry Reuters, AP a Bloomberg.