Skoro jasno
35°
Bratislava
Lýdia
19.8.2022
Medicína 21. storočia. V boji proti koronavírusu nasadili robotov a umelú inteligenciu
Zdielať na
Zahraničie

Medicína 21. storočia. V boji proti koronavírusu nasadili robotov a umelú inteligenciu

Archívna reportáž

Počet nakazených koronavírusom je 9-násobne vyšší mimo územia Číny.

ČÍNA / Čína nasadila do boja proti koronavírusu aj dezinfekčné roboty, smart prilby či pokročilý softvér na rozpoznávanie tvárí.

K tomuto kroku vyzval prezident Si Ťin-pching. Na identifikáciu symptómov využívajú aj zdravotnícku techniku, ktorá pomáha tiež pri monitorovaní šírenia ochorenia či hľadaní novej liečby.

Firma, ktorá sa venuje prevažne výrobe robotov pre gastronomický priemysel, nainštalovala vo vyše 40 nemocniciach po celej krajine svoje produkty pomáhajúce zdravotníckemu personálu. Drony zase okrem iného prevážajú lekárske vzorky.

V Číne postavili za niekoľko dní nemocnicu:

Umelá inteligencia pomáha pri diagnostikovaní choroby a tiež pri vývine novej vakcíny. Firma Alibaba tvrdí, že jej nový systém využívajúci umelú inteligenciu dokáže identifikovať vírus s 96-percentnou presnosťou. Zakladateľ spoločnosti Jack Ma tiež oznámil, že jeho nadácia venuje na vakcínu 2 150 000 dolárov (v prepočte zhruba 1,9 milióna eur).

V podzemných staniciach mestskej dopravy, na školách či v komunitných centrách v Pekingu, Šanghaji a Šen-čene zaviedli bezkontaktný systém so softvérom na meranie teploty Firma uviedla, že má nástroj na rozpoznávanie tvárí ľudí nosiacich rúška, pričom má "relatívne vysokú úspešnosť". Podobný produkt od Megvii už používajú v Pekingu.

Čínske noviny Global Times informovali, že polícia v meste Čcheng-tu využíva prilby, ktoré dokážu merať teplotu ľudí v okolí piatich metrov. Ak zariadenie zistí, že sa na mieste nachádza niekto so zvýšenou teplotou, spustí sa zvukový alarm.

Aplikácia pre smartfóny zase upozorní majiteľa, ak sa v jeho okolí nachádza potenciálny prenášač vírusu.

Objavujú sa však aj obavy zo zneužívania informácií, narušenia súkromia či diskriminácie pacientov s koronavírusom. Viacero z týchto technických pomocníkov totiž vyžaduje registráciu osôb, ktoré musia uviesť svoje meno, číslo občianskeho preukazu alebo telefónne číslo. Úrady tiež dostávajú informácie od zdravotných a dopravných agentúr či telefónnych operátorov. Podľa kritikov čínska vláda môže zneužiť situáciu na rozšírenie sledovania svojich obyvateľov.

Ako sa brániť voči koronavírusu sa dozviete z nasledujúcej reportáže:

Súvisiace články

Najčítanejšie