V Európskom parlamente si pripomenuli tragickú smrť novinárov. Odhalili pamätník Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

V Európskom parlamente si pripomenuli tragickú smrť novinárov. Odhalili pamätník Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

Archívna reportáž
embed kód
BRUSEL / V Európskom parlamente len niekoľko dní pred druhým výročím tragickej smrti, v utorok 18. 2. 2020, odhalili pamätník na počesť zavraždených novinárov Jána Kuciaka, jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a maltskej novinárky Daphne Caruana Galizie.

Na pôde Európskeho parlamentu odhalili pamätník, na počesť zavraždeným novinárom zo Slovenska a Malty. Tri roky po vražde maltskej novinárky Daphne Caruana Galizie a dva roky po vražde slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej si ich takto uctila skupina poslancov Európskeho parlamentu, predstaviteľov Európskej komisie, a to za prítomnosti ich rodičov a blízkych.

Podujatie s názvom Immortal Truth/Nesmrteľná pravda zorganizovala poslankyňa Európskeho parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová v spolupráci s maltským poslancom Davidom Casom. Poslanci sa spojili, pretože ich domovské krajiny spájajú nielen tragické okolnosti smrti novinárov, ale aj šokujúce odhalenia o vládnej korupcii, ktoré viedli až k obrovským a bezprecedentným protestom verejnosti. Čestnými hosťami podujatia boli rodičia Jána Kuciaka a matka Martiny Kušnírovej a rodičia a neter Daphne Caruana Galizie. Kovový pamätník vytvoril mladý slovenský umelec Martin Mjartan a má symbolizovať dôležitosť pravdy, ktorá je často skrytá, ale je nesmrteľná.

Cieľom podujatia bolo vyzdvihnúť boj zavraždených novinárov za spravodlivosť, odhodlanie a odvahu, ktorú zoči voči skorumpovanému systému preukázali. Obe vraždy - na Malte aj u nás na Slovensku - mali spoločného menovateľa. Boli to tie špinavé peniaze, ako prvý sa na podujatí prítomným prihovoril Jozef Kuciak. Vyjadril aj želanie, že zistenia jeho syna sa budú naďalej vyšetrovať a že napredovaniu vyšetrovaniu pomôže hlavne vytvorenie európskej prokuratúry na čele s európskou prokurátorkou.

Zlatica Kušnírová poukázala v dojemnom príhovore na to, že novinári často riskujú svoj život, ale ich nikto nechráni. Jeden neobyčajný, mladý a šikovný novinár zrazu ohrozil celú mafiuAk nejaký členský štát Európskej únie nedokáže ochrániť svojich občanov, novinárov ani farmárov, niekde sa stala chyba. Vážení poslanci a poslankyne, prosím, nezatvárajte pred tým oči, srdce Európy krváca. 

V Bratislave vyrastie nezvyčajný pamätník obetiam revolúcie 1989:

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
20:25 ŠPORT
18:25 Áno, šéfe! USA IV.
19:30 Profesionáli III.
20:25 Tri billboardy kúsok za Ebbingom
18:55 Súdna sieň
20:10 Kosti IV.
21:00 Dr. House I.
19:25 Rybičky Flip a Flap
19:35 Rev a motoroví miláčikovia I.
20:00 Z ROZPRÁVKY DO ROZPRÁVKY
18:20 Zoolander No. 2
20:15 Suburbicon: Temné předměstí
22:10 Informátoři