NASA: Dym z austrálskych požiarov obíde celú Zem. Vo viacerých krajinách už zmenil farbu oblohy

NASA: Dym z austrálskych požiarov obíde celú Zem. Vo viacerých krajinách už zmenil farbu oblohy

Dym je taký hustý, že nevidieť ani svetlo baterky. Slováci v Austrálii zažívajú ohnivé peklo: embed kód
BRATISLAVA / Stovky lesných požiarov ohrozujú Austráliu už niekoľko mesiacov, vyžiadali si už takmer tri desiatky obetí a stovky domovov. Podľa najnovších údajov z NASA obíde dym z masívnych požiarov celú Zem.

Informuje o tom americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), podľa ktorého oblaky dymu z požiarov v čase Nového roka prešli cez Južnú Ameriku a do 8. januára už prešli pol sveta. "Očakáva sa, že dym spraví minimálne jeden celý okruh okolo sveta," cituje NASA spravodajský portál BBC.

​Stovky lesných požiarov spaľujú Austráliu už niekoľko mesiacov, pričom si vyžiadali najmenej 28 mŕtvych a zničili viac ako 2 000 domovov. Ich bezprecedentný rozsah a intenzitu podľa odborníkov zhoršujú klimatické zmeny.


Nedávne požiare boli podľa NASA také veľké, že vytvorili "neobyčajne veľké" množstvo búrok vyvolaných ohňom. Tie dostali dym do stratosféry, v niektorých prípadoch až do výšky 17,7 kilometra. "Keď sa dostane do stratosféry, môže dym precestovať tisícky míľ od jeho zdroja a ovplyvniť atmosférické podmienky na celom svete," vysvetlila NASA s tým, že študuje vplyv dymu v takejto výške a aj to, či spôsobuje atmosférické ochladzovanie alebo otepľovanie.

Dym z austrálskych požiarov drasticky ovplyvnil susedný Nový Zéland, kde spôsobil vážne zhoršenie kvality ovzdušia a zatemnil sneh na horách. V Južnej Amerike dym zmenil farbu oblohy, podotkla NASA.

V dôsledku dymu z požiarov majú mimoriadne zlú kvalitu vzduchu viaceré veľké mestá Austrálie vrátane Sydney, Melbourne, Canberry a Adelaide. V spomínanom Melbourne je v utorok, už druhý deň po sebe, kvalita vzduchu "nebezpečná", čo u miestnych vyvoláva obavy o zdravie. Na východe Austrálie naďalej horí viac ako 100 požiarov, chladnejšie počasie v ostatných dňoch i dážď však pomáhajú pri hasení.

Hrozivé následky požiarov v Austrálii si môžete pozrieť vo VIDEU: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/SITA/BBC/NASA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

11:20 Diabol nosí Pradu
13:25 A-Team: Posledná misia
15:55 NOVÁ ZÁHRADA
10:45 Šťastný Luke
12:45 Prvé oddelenie
13:10 Prvé oddelenie
10:50 Vraždy v Brokenwoode II.
12:50 Taken - Posadnutý pomstou II.
13:45 Taken - Posadnutý pomstou II.
12:10 Dážďovečky
12:25 Krtko
12:35 Dobrodružstvá Bolka a Lolka
11:05 Čarodějovy hodiny
12:55 Poslední odkaz
14:45 Králové hor